AB: Türkiye ile ilişkilerin kötüleşmesinin AB’ye geniş kapsamlı sonuçları olur


Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları toplantısının ardından yayınlanan basın açıklamasında, AB dışişleri bakanlarının dün düzenledikleri video konferans sırasında Türkiye ile ilişkilerde meydana gelecek ciddi kötüleşmenin tüm AB için geniş kapsamlı stratejik sonuçları olacağı kaydedildi.


Yayınlanan basın açıklamasına göre AB dışişleri bakanları, Türkiye ile ilişkilerde meydana gelecek ciddi kötüleşmenin tüm AB için geniş kapsamlı stratejik sonuçları olduğunu ifade etti.

Açıklamada, "Bakanlar, son günlerde bölgedeki güvenlik durumunda ciddi bozulma sonrasında Doğu Akdeniz'deki durumu tartıştı. Bakanlar, AB'nin Yunanistan ve Kıbrıs ile tam dayanışma halinde olduklarını yineledi, AB üye devletlerinin egemenlik haklarına saygı duyulması gerektiğini hatırlattı. Bakanlar, Türkiye ile ilişkilerdeki ciddi bozulmanın tüm AB için geniş kapsamlı stratejik sonuçları olduğunu vurguladı" ifadelerine yer verildi.

‘Türkiye’nin bu yakınlardaki deniz seferberliğinin herhangi bir çözüm arayışına katkısı olmadığı’ belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Aksine, bu daha da büyük bir düşmanlığa ve güvensizliğe yol açacak. Bu, tehlikeli kazaların meydana gelme riskini arttırıyor.”

  • Facebook
  • Twitter

Tüm hakları saklıdır.

Tekirdağ, Türkiye