ABD'de eylemler hız kesmiyor | Türkiye gelişmelere nasıl bakıyor?


george floyd

ABD'de George Floyd'un katledilişinin ardından başlayan eylemler hız kesmiyor. Amerika'da başlayan eylemler Kanada ve Avrupa'da da ses getirmeye başladı. Türkiye'nin olaylara bakışı ve dünyada eylemlerin son durumu haberde.


Gazete Pus | Yaşanan trajik olayın ardından eylemciler birçok yerde gösteri düzenlemiş ve ırkçılık karşıtı sloganlar atmıştı. Tüm dünya ABD başkanı Trump'ın eylemcileri sakinleştirecek açıklamalar yapmasını beklerken Trump, ANTİFA'yı terör örgütü olarak tanıyacaklarını belirtmiş bu durum eylemcilerin daha da agresifleşmesine neden olmuştu.


Birçok ülke eylemleri takip etti


Irkçılık karşıtı büyük protestolar başka ülkelerde de yapıldı. İngiltere'de, Londra'nın merkezindeki Parlamento Meydanı, hükumetin koronavirüsü yayma korkusuyla toplu toplantılardan kaçınma çağrılarına rağmen insanlarla doluydu.

Avustralya'da Sydney, Melbourne ve Brisbane şehirlerinde yerli Avustralyalıların tedavisine odaklanan büyük protestolar yapıldı. Kanada, Fransa, Almanya ve İspanya'da da gösteriler yapıldı. ABD dışında yapılan gösterilerde barışçıl hava gözlemlenirken, ABD'de vandalizm tüm boyutlarıyla gözler önüne serildi.


Türkiye olaylara nasıl bakıyor?

Pandemi dönemiyle birlikte ülkenin swap anlaşmalarına olan ihtiyacı, halen Türkiye'nin ihtiyacı olan miktarlarda anlaşmalar yapılamamış olması ve FED'in kuvveti göz önüne alındığında olası bir anlaşmanın sıkıntıya girmemesi için Türkiye olaylara karşı sessizliğini korumaya devam ediyor. Ayrıca ANTİFA'nın YPG terör örgütü ile yakın ilişkisinin olması da Türkiye'nin Trump'ın yanında pozisyon alması konusunda çok büyük önem taşıyor. ANTİFA, aktif olarak Suriye'de YPG terör örgütü ile birlikte eğitim almış ve çatışmalara da katılmıştı. Bu iki örgüt arasındaki yakın ilişkiler birçok fotoğraf karesinde de görülmekte.antifa ypg bağlantısı

Beklentiler nedir? Neler olabilir?

YPG'nin ABD tarafından çok kullanışlı olmasının atılan son adımlar ve Türkiye'nin Suriye politikası konusundaki kararlılığı ile büyük darbe almıştı. Özellikle Trump liderliğinin yaklaşan seçimlerle birlikte devam etmesi halinde Suriye'de YPG'ye yapılan desteklerin çok daha aza ineceği öngürlüyor. ABD'de yapılan eylemlerde ANTİFA ve YPG terör örgütü bayraklarının aynı karalerde sık sık bulunması Trump'ın söylemleri de dikkate alındığında beklentileri destekliyor.


Protestocular zorlamaya devam ediyor

Eylemlerin 12. gününe girilirken protestocular evlerine dönecek gibi gözükmüyorlar. ABD'de on binlerce insan Washington DC'de şimdiye kadarki en büyük protesto eyleminde yürüyüş gerçekleştirdi. Güvenlik güçleri Beyaz Saray'a yapılmaya çalışılan tüm eylemleri engelledi. Kalabalıklar New York, Chicago, LA ve San Francisco'da da gösteri yaptılar.