ABD'de uzmanlardan uyarı: Covid-19 önlemlerini gevşetmek için erken


Sağlık Ölçütleri ve Değerlendirme Enstitüsü, virüsün daha bulaşıcı varyantlarının türemesi ile birlikte Covid-19 ölümlerine ilişkin tahminlerini 1 Temmuz'a kadar 22 bin kişi daha arttırdı.

ABD'de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakaları bir süredir düşüşte. Ancak önümüzdeki birkaç ay içerisinde beklenen ölümlerle birlikte uzmanlar ABD'lileri henüz rahatlamamaları konusunda uyardı. CNN'in araştırmasına göre; son bir haftada ABD'de günde ortalama 56 bin 240 yeni vaka tespit edildi. Bunun Ekim ortasından beri en düşük rakam olması birçok insanı rahatlamaya itiyor ancak Sağlık Ölçütleri ve Değerlendirme Enstitüsü'ne göre şu anki politikalar devam ederse Nisan ayında 23 bin kişi daha ölebilir.

Philedelphia Çocuk Hastanesi Aşı Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Paul Offit, Perşembe günü yaptığı açıklamada ''Kandırılacağımızı düşünüyorum'' dedi. Offit, yaz aylarında sayılar düştükçe insanların rehavete kapılıp her şeyin normale döndüğünü düşüneceğini, eğer aşılama ile en az yüzde 80 nüfus bağışıklığına ulaşılmazsa kışın sayıların yine artacağı yönündeki endişelerini belirtti.

Uzmanlara göre ABD'nin salgın konusunda sıradaki hamlesi çok kritik. Birçok eyalette maske zorunlulukları dahil önlemler gevşetilmeye başlandı. Virüsün daha bulaşıcı varyantlarının türemesi ile birlikte Sağlık Ölçütleri ve Değerlendirme Enstitüsü Covid-19 ölümleri tahminlerini 1 Temmuz'a kadar 22 bin kişi daha arttırdı.