Avrupa'dan Çin'i dengede tutma hamlesi | Nokia 5G ile geri dönmeye hazırlanıyor


Nokia 5G

Finlandiyalı telekomünikasyon devi Nokia, 5G altyapılarının kurulması üzerinde yaşanan uluslararası tartışmaların ortasında, yaptığı anlaşmalar ile piyasada adını duyurmaya hazırlanıyor


Nokia, 5G teknolojisinde bayrak taşıyıcılardan olmaya hazırlanıyor. Pandemi sürecinde ve öncesinde çeşitli ittifaklar kuran şirket son olarak Çin Unicom’un 5G ağlarının %10’unu kurmak için anlaşmaya vardı. Çip tedarikçilerini çeşitlendirmek içinse pazartesi günü Broadcom ile başka bir anlaşma imzaladı.

Bu atılımlar dizisinin ilk hamlesi olarak, geçtiğimiz şubat ayında ABD’li fiber optik kablo üreticisi Elenion Technologies’i satın alan Nokia, böylece optik ağ sistemlerini genişleterek iletişim operatörlerine daha iyi hizmetler sunabilme imkanına kavuşmuştu.


Avrupa’dan gelen destek yatırımda belirleyici oldu

Avrupa Yatırım Bankasından 5G teknolojisini daha hızlı geliştirebilmesi için 500 milyon Euro kredi alan Nokia, orta vadeli 5G stratejisini de bu finansman etrafında şekillendirecek gibi duruyor.


Şirketin aktardıklarına göre AYB tarafından sağlanan Ar-Ge kredisi desteği 2018 Ağustos ayından beri kullanılabilir haldeydi, fakat şirket bu krediyi kullanmayı 24 Şubat 2020’de tercih etti.

ReefShark teknolojisiyle 4 kat daha hızlı olacak

Nokia 5G teknolojisine geçişini hızlandırmak için mart ayı başında Intel ve Marvell ile “ReefShark” çiplerinin üretimi ve geliştirilmesi için anlaşma imzaladı. Buna benzer olarak Broadcom ile imzaladığı anlaşmaysa çip tedarikçilerini çeşitlendirmek amacıyla gerçekleşti.

Nokia’nın ReefShark çipleri tek bir çip sayesinde birden çok bilgisayar sistemini çalıştırabilme kapasitesine sahip. Nokia kendi sitesinde ReefShark ile ilgili yayınladığı bir yazıda, çiplerin verimliliği artırarak her baz istasyonu için kurulum maliyetini, yer kullanımını ve enerji tüketimini ciddi derecede düşüreceğini belirtiyor.

Bu çiplerin kullanılmasıyla beraber Nokia her modül için şu an saniyede 28GB olan aktarım hızını saniyede 85GB’a çıkarmayı hedefliyor. ReefShark çipleri bant genişliğini arttırarak Nokia’nın radyo dalgası teknolojisi AirScale ile tam olarak uyumlu çalışabilecek.


5G Ekipmanlarının Satışı İlk Çeyrekte Arttı

Nokia’nın yeni 5G ReefShark ekipmanlarının teslimatındaki artışla bir miktar iyimser hava da yakalandı. Fakat bu hava 30 Nisan’da ilk çeyrek kazancının açıklanmasıyla Nokia’nın hisselerinin gün içerisinde %2 değer kaybetmesinin önünde duramadı.

İlk çeyrek kazançlarının pandemiden etkilenmediğini düşünen ve buna göre iyimser bir beklenti içerisinde olan Nokia ve ilgili analistler 30 Nisan’da rakamların açıklanmasıyla beraber ciddi bir hayal kırıklığına uğradı.

5,1 milyar Euro olan ilk çeyrek hasılat beklentisi yerine 4,9 milyar Euro olarak açıklanan Ocak-Mart dönemindeki hasılatın büyük oranda tedarik zincirinin pandemiden etkilenmesinden dolayı beklentileri karşılamadığı düşünülüyor.

Microsoft ve Hindistan ile Önemli Anlaşmalar

28 Nisan’da Hindistan’ın en büyük üçüncü telekomünikasyon şirketi Bharti Airtel ile uzun dönemi kapsayan bir ekipman ve hizmet sağlama anlaşması imzalayan Nokia, bu anlaşma ile 9 bölgede 300 bin civarı radyo ağı biriminin kurulmasından sorumlu olacak.


Endüstri analistlerine göre bu boyutta bir anlaşma yaklaşık 1 Milyar dolar değerinde olabilir. Anlaşmaya göreyse şirketin AirScale ve geniş bant erişim gibi teknolojilerin kurulumunu 2022 yılına kadar bitirmesi gerekiyor.

Bunu takiben bir diğer anlaşma da Microsoft ile gerçekleşti. İki şirket, en büyük bulut servisi sağlayıcılarının veri merkezlerinde kullanılan ve bir açık kaynak ağ yönetim sistemi olan SONiC’in geliştirilmesi ve kullanımı için birbirleriyle iş birliği içerisinde olacaklarını açıkladı.

Çin Etkisine Karşı 5G Korumacılığı

Şubat ayında ABD Başsavcılarından William Barr, ABD ve müttefiklerinin Huawei’ye karşı Nokia ve Ericsson’dan hisse almalarını ve bu şirketleri kullanarak Çin’in yeni nesil 5G teknolojileri üzerindeki hakimiyetini kırmayı düşünmelerini istemişti.

Sonrasında Başkan Trump bir gazetecinin “federal hükümetin belirli şirketlerden hisse satın almasını destekler miydiniz?” sorusunu, “Evet, gerçekten desteklerim” diye cevaplamıştı.

14 Mayıs’ta ise Nokia 2021 Mart ayı için ihraç ettiği 150 milyon Euro değerindeki tahvillerini, finansal yeniden yapılanma programı kapsamında, geri alacağını duyurdu. CFO Kristian Pullola Reuters’a verdiği bir demeçte, bu yapılanmanın endüstri liderliği için gerekli olan Ar-Ge çalışmalarının finansmanında kullanılacağını söyledi.


Amaç Çin'i dengede tutmak

Huawei’ye karşı Avrupalı Ericsson ve Nokia’nın desteklenmesi düşüncelerinin artmasıyla iki şirket de Kanadalı telekomünikasyon şirketi Telus Corp’a 5G ürünleri sağlamak için kontrat garantisi aldı.

ABD’nin Brezilya Büyükelçisi Todd Chapman ise 11 Haziran’da bir gazeteye verdiği mülakatta, Brezilyalı telekomünikasyon şirketlerinin 5G ekipmanlarını Nokia ve Ericsson’dan alabilecek yeterli fonlamayı bulabilmesi için ABD’nin bu şirketler ile diyalog halinde olduğunu söyledi.

Bu tarz bir fonlamanın ABD için bir “ulusal güvenlik meselesi” olduğunu söyleyen Chapman, verilerin, fikir mülkiyetinin ve uluslara ait hassas bilgilerin titizlikle korunması gerektiğini söyledi.