Aygun: Malkara'da çiftçi ve üreticimize ağır darbe vurulacak


ilhami-ozcan-akgun

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde Kiremitlik Mahallesi sınırlarında yer alan Anayasal güvencedeki mera ve otlak vasıflı 170 dönüm araziye “kömür ocağı” açılması için girişim yapıldı.


CHP Tekirdağ Vekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Yelten Madencilik'in Tekirdağ’ın Malkara ilçesindeki Kiremitlik Mahallesi sınırlarında yer alan mera vasıflı 170 dönüm araziyi “kömür ocağı” olarak kullanmak üzere talepte bulunduğunu kaydetti. Valilik’in Muhtarlık'a yazı yazarak tahsisi istenen Kiremitlik Mahallesi’nde ikamet eden çiftçilerin görüşlerini sorduğunu anlatan Aygun, “Aslında bu soru, çiftçiye sorulmadan reddedilmeliydi. Mera alanları Anayasa’ya göre imara ve madenlere açılamaz. Çiftçi orada üretim yapıyor. Mera alanlarını imara ve madene açmak, gıda güvenliğine kurşun sıkmaktır" diye tepki gösterdi.

Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.


Aygun, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

  1. Bu talep Anayasa’ya ve Maden Yasası’na aykırı değil midir?

  2. Kiremitlik Mahallesi’nde kömür madenciliği yapmak için ne gibi bir zaruret vardır?

  3. Hobi bahçelerini yasaklayan ve yıkımı için yasal düzenleme yapan iktidarın; Anayasal güvencedeki meraları madencilik faaliyetine açarak, tarım ve hayvancılığa zarar vermesi büyük bir çelişki değil midir?

  4. Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için Anayasa çerçevesinde meraları koruyacak ve gereken önlemleri alacak mısınız?

  5. Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde Kiremitlik Mahallesi’ndeki 170.4 dönüm meranın tahsis amacının değiştirilmesini önlemek üzere Valilik ile temasa geçecek misiniz?

  6. Yelten Madencilik ve Ticaret A.Ş.’ nin Malkara’daki meralarda kömür madenciliği yapmasına izin verecek misiniz?


"Gıda güvenliğine kurşun sıkmaktır "

Yelten Madencilik ve Ticaret A.Ş'nin “tahsis değişikliği” için Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurduğunu anlatan Aygun, şöyle devam etti:


“Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü de 29 Aralık 2020 tarihli yazısı ile Tekirdağ Valiliği’ne başvurmuştur. Valilik, ilgili muhtarlığa bu konudaki yazıyı göndererek; tahsis amacı değişikliği talebi çerçevesinde ilgili parselin bulunduğu Kiremitlik Mahallesi’nde ikamet eden çiftçi hane reislerinin görüşlerinin alınmasını istemiştir. Mera alanlarını imara ve madenlere açmak, gıda güvenliğine kurşun sıkmaktır. “


“Anayasa der ki ‘Devlet, tarım arazileri ile çayır ve meraların amaç dışı kullanılmasını ve tahribini önlemek, tarımsal üretim planlaması ilkelerine uygun olarak bitkisel ve hayvansal üretimi artırmak maksadıyla, tarım ve hayvancılıkla uğraşanların işletme araç ve gereçlerinin ve diğer girdilerinin sağlanmasını kolaylaştırır.’ Yani Anayasa’ya göre, meralar üreticilerin elinde olmalı ve devlet gereken önlemleri almalıdır.”