Bakan Albayrak: Artık döviz fazlasını konuşacağız


bakan albayrak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Mayıs 2018'de yola çıkan Türkiye'nin ilk milli sondaj gemisi Fatih'in Tuna-1'deki sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulduğunu duyurdu. Erdoğan'ın ardından açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Allbayrak, bugünün Türkiye'nin milli enerji politikaları açısından tarihi bir gün olduğunu ifade ederek, "Türkiye artık yeni bir döneme giriyor; Ne Doğu ne Batı yeni eksen Türkiye" diye konuştu.


Yeni bir sürece girildiğini söyleyen Bakan Albayrak, "Buradaki mevcut keşif ve potansiyelle inşallah ülkemizin gündeminden cari açık konusunu kaldırıp, döviz fazlasını konuşacağımız yeni bir dönemin başladığını görmüş oldum" dedi.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Türkiye olarak çok önemli bir sürece şahitlik ediyoruz. Milletimizin tarihinde ağustos ayı zaferler ayı. Bugün yine bir ağustos ayında ülkemizin makus talihini tarihe gömdüğümüz sürece şahitlik ediyoruz. Bizim için övünç kaynağı. Tam bağımsızlık yolunda çok büyük bir adım atıldı. Yarınlara çok daha umutlu taşıyacak bizleri. Keşif ülkemizin dört bir yanındaki vatandaşımızın gururla sevinç yaşayacağı bir adım atılıyor.


Cari açık konusunu ülkemizin gündeminden çıkaracağız. Yeni bir sürece girdiğimizi görmüş oldum. Türkiye artık yeni bir döneme giriyor. Ne Doğu ne Batı yeni eksen Türkiye söylemiyle yeni bir sürece gidiyoruz. Muazzam çileli bir yolcukla bu neticeyi ortaya koydukları için şükranlarımı sunuyorum. Bir kez daha şuna inanç ve imanla şahitlik ettim ki  Allah hiçbir emeği zayi etmiyor. Bugün yeni bir çağın açıldığına inanıyorum."