Bakan Çavuşoğlu: AB, Türkiye aleyhine kararlar alırsa bunun karşılığını veririz


ab temsilcisi ve dışişleri bakanı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye aleyhine kararlar almak sorunu çözmez daha da derinleştirir. AB'nin hakkaniyetli davranmasını gerektiğini düşünüyoruz" dedi.


Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara'da gerçekleştirdikleri görüşmede başta Doğu Akdeniz, Libya ve Suriye olmak üzere bölgesel konuları ele aldı. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen ikili, Libya'da barış ortamının tesis edilmesi konusunda ortak düşünüldüğü vurgulandı.


Çavuşoğlu, toplantıda Fransa'nın savaş gemisini taciz iddiasının doğru olmadığının ispatlandığını söylerken, "Doğu Akdeniz'de bir taciz iddiasında bulundu ama doğruyu söylemediğini biz ispatladık. NATO ve AB bunu söyleyemez ama biz açık söylüyoruz. Fransa burada dürüst davranmadı. Fransa'nın Türkiye'den özür dilemesi gerekiyor" şeklinde konuştu.


Borrell, Türkiye ve AB ilişkilerinin iyileştirilmesi için daha yoğun diyalog çağrısında bulunurken, Çavuşoğlu'nun seyahat kısıtlamalarına yönelik gelen eleştirilerine de "Türkiye'nin seyahat kısıtlamaları konusundaki endişelerini anlıyorum. Türkiye'nin bu listede olmadığını söylediniz. Ama özellikle gerekli olmayan seyahatlere yönelik bir takım kısıtlarımız var. Komisyonun bu konularla ilgili birimi bu kararları objektif kriterlere göre alıyor. Bu mekanik bir süreç değil. Bir takım niteliksel değerlendirmelerin de yapılması gerekiyor. Her iki haftada bir dönüp bakılıyor" şeklinde yanıt verdi.Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Pandemi gelir geçer ama sorun devam edecek. Ortak hareket etmemiz lazım. Her şeyi Türkiye'den beklemek ve AB'ye gelince yükümlülüklerini yerine getirmemek sorunu çözmez, daha da derinleşir. Bunları da bugün açıkça söyledik.


"Almanya'nın dönem başkanlığından gümrük birliğinin modernizasyonu önemli. Vize serbestisi de AB'nin bir sözüdür. Sevseniz de, sevmeseniz de bunu yerine getirmek zorundasınız. 67 kriteri yerine getirmişiz, bunun çoğunu yerine getirmeyen birçok ülkeye esneklik gösterilmiş.


"Türkiye epeydir zirveye davet edilmiyor. AB'nin bu kararlarına rağmen samimi diyaloğu sürdürmek iyi niyet göstergesidir. Önümüzdeki günlerde komisyon toplantısında, Türkiye'nin malum ülkeler yüzünden gündemde olacağını görüyoruz. AB, Türkiye aleyhine kararlar alırsa bunun karşılığını vermek zorunda kalacağız. Bu da çözüme katkı sunmaz, daha da derinleştirir"