Bakan Koca duyurdu | İşte vaka sayısı en çok artan iller...


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabında vaka sayısı en fazla artan ve azalan kentleri duyurdu.

"100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısında en çok artış Kırklareli, Çanakkale, Bayburt, İstanbul ve Tekirdağ'da oldu," diye yazan Koca, "Samsun ve Ardahan'da ise azalış gerçekleşti. Yeni kararlara tam uyumla vaka sayılarını azaltmak elimizde," ifadelerini kullandı.


Koca'nın paylaştığı tablolar:


Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan'ı kapsayan verilere göre, 79 ilde vaka sayısı arttı. Geçen hafta en fazla vakanın görüldüğü Samsun, bu hafta 6'ncılığa geriledi. Her 100 bin kişideki vaka sayısı bakımından üç büyükşehir arasında İstanbul ilk, Ankara iki, İzmir üçüncü sırada yer aldı.


Türkiye genelinde bir haftada 19 ilde 100 bin nüfusta Kovid-19 vakaları 1-50 aralığında arttı. Bu iller, Trabzon, Şırnak, Hakkari, Mardin, Van, Urfa, Siirt, Adıyaman, Gümüşhane, Dersim, Diyarbakır, Uşak, Sinop, Bolu, Muş, Ordu, Karaman, Rize ve Denizli oldu.


Vaka artışları 32 ilde 50-100 aralığında görüldü. Bu iller Batman, Hatay, Amasya, Niğde, Burdur, Muğla, Bitlis, Artvin, Mersin, Adana, Karabük, Osmaniye, Konya, Aydın, Aksaray, Antep, Kırşehir, Bingöl, Antalya, Kayseri, Kars, Sakarya, İzmir, Giresun, Kütahya, Tokat, Zonguldak, Afyon, Elazığ, Maraş, Balıkesir ve Iğdır olarak sıralandı.


100-200 aralığında vaka artışının yaşandığı 22 il ise Manisa, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kilis, Erzurum, Yalova, Malatya, Ağrı, Sivas, Nevşehir, Düzce, Bilecik, Kırıkkale, Erzincan, Ankara, Kocaeli, Bursa, Isparta, Eskişehir, Edirne ve Bartın olarak kayda geçti.


Kastamonu,