Bakan Koca ve DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge'den ortak açıklama



Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge'yi kabul etti.  Görüşmenin ardından Koca ve Kluge düzenlediği ortak basın toplantısında açıklama yapıyor. 

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle: 

"Her bilgi ve tecrübelerin insanlığın ortak değeri olarak gerçekleştirmesini düşünüyoruz. Türkiye'nin Covid-19 mücadelesinde başarılarını anlatan yayını kaleme aldı. Kendisine bu katkıları için teşekkür ederim. DSÖ ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda sayın bölge direktörü ile tam bir mutabakat içindeyiz.

 DSÖ ofisini hızla İstanbul'da hayata geçiriyoruz. Ofisle ilgili nihai anlaşma biraz sonra huzurunuzda imzalanacak. DSÖ açısından özel bir konuma sahip olan ofis yapacağı çalışmalarla güncel ihtiyaçların karşılanması konusunda rehberlik edecektir.

Ofisimiz yapacağı çalışmalar konusunda Koronavirüs'le ilgili güncel ihtiyaçları karşılamak için mücadele edecektir. İnsani krizleri engelleme, acil durumları önleme, risk yönetimi alanında faaliyet gösterecek. 

Kluge'nin açıklamaları şöyle: 

Bir atasözü der ki içinizdeki en iyi de en kötü de ancak ve ancak krizler ortaya çıkarır. Türk halkı pandemiye karşı duruşuyla gerçek karakterini, en iyiyi göstermiş ve sergilemiştir. Kimsenin mahrum bırakılmadığı bir çalışma yapmalıyız.