Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr.Kara'dan YKS açıklaması


ates kara

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, YKS ile ilgili panik yaratan açıklamaları CNN Türk'te değerlendirdi. Kara, "Bizim çocuklarımızın arasında kaybın olma ihtimali yok" dedi.

Prof. Dr. Kara, "Rakam hesabı yapılabilir tabi ama çocuklar geleceklerini belirleyeceği bir sınava giriyor. Bizim önceliğimiz onların huzurla sınava girmelerini sağlamak olmalı. Elimizden geldiği kadarıyla Bilim Kurulu'nun da önerileriyle çocukların en rahat ve en güvenilir şekilde sınava girmeleri sağlanmaya çalışıyor. Ben böyle rakam kayıp konuşulmasının çok doğru olmadığını düşünüyorum" dedi.

"Bulaştırıcılığımız 1'in altına inmiş vaziyette" "Çocuklardan tek isteğim sınava konsantre olsunlar, rahat olsunlar"diyen Prof. Dr. Kara, "Birkaç gerçek nokta var onların da altını çizelim. Bizim açıkladığımız bilimsel gerçekler var. Sayın Bakan'ın açıklamaları var. Türkiye'de yapılan testlere göre PSR'ın pozitif çıktığı sayı binde bire tekabül ediyor. Bulaştırıcılığımız 1'in altına inmiş vaziyette. Böyle bir ortamda bulaş riskinin çok az olduğunu hatta olmadığını söyleyebiliriz. Sınava girenlerin yaşını düşündüğümüzde böyle bir kaybın olmasını beklemiyoruz" ifadelerini kullandı.