Birlikten kuvvet doğdu! | Esila 5'nci günde pusetine kavuştu!Doğuştan Serebral Palsi hastalığıyla mücadele eden Esila için hayırseverler seferber oldu. Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği'nin önderliğinde başlatılan kampanyaya, Kocaeli Performans 41 Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği'nden Gültekin Gülmez ve İstanbul'dan adını paylaşmak istemeyen bir hayırseverin de katılmasıyla birlikte Esila'nın ihtiyacı olan özel donanımlı puset için gereken miktar 5 günde toplandı.


Gazete Pus / Tekirdağ'da "Destek Ol Gerçek Olsun" sloganıyla başlatılan, Serabral Palsi hastası Esila için üç ilden derneğin katılımıyla beş gün içerisinde 9 bin TL toplanarak, hedeflenen miktara rekor sürede ulaşılmış oldu.

Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği, Gültekin Gülmez ve adının paylaşılmasını istemeyen bir hayırseverin desteğiyle kısa sürede toplanan bağışlar sayesinde özel donanımlı pusetine kavuşma fırsatı yakalayan Esila'nın, puseti cuma günü teslim alması hedefleniyor.


Başkan sosyal medyadan mutluluğunu paylaştı

Hedeflenen bağışın kısa süre içinde toplanmasından dolayı mutluluğunu sosyal medyada paylaşan Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Şerife Türüdü, "Destek Ol Gerçek Olsun" dedik ve yaklaşık 5 gün gibi kısa sürede onun ihtiyacı olan özel donanımlı pusetimizi alabilmek için 9 bin TL meblağı güzel yürekli, duyarlı ve en önemlisi de hiç tanımadığımız, bir sözümüzle, ya da sosyal medyadan görüp destek olan herkese sonsuz teşekkürler.

10 TL gönderenden de 2 bin TL gönderenden de Allah razı olsun" açıklamalarında bulundu.
Serebral Palsi hastaları için bu puset neden önemli?

Serebral Palsi hastalığı nedeniyle oluşabilecek istenmeyen pozisyon bozukluklarını önlemeye yardımcı olan özel donanımlı pusetler aynı zamanda, hareket kısıtlamasını da engeller. Puset sayesinde hastalar konfor ve güven içerisinde bir hayat sürebilme şansı yakalarlar.


Hastanın taşınması gerektiği durumlarda kişiye göre ayarlanarak taşınmayı kolaylaştırırken, olası bir zarar görmesini de engellemektedir. Hastaların duruşunu destelemek amacıyla birçok farklı desteği bulunan puset sayesinde hastaların yaşam kalitesi artırılmaktadır.


Serebral Palsi hastalığı nedir?

Serebral Palsi, anne karnından başlayan dönemle beş yaş arasında meydana gelen beyin hasarıdır. Serebral Palsi'nin etkileri hasarın derecesine ve bulunduğu yere bağlı olarak değişir. Hareket bozuklukları ve kaslarda spastisiteyle kendini belli eden bir hastalıktır. Serebral Palsi'nin nedenleri arasında oksijen yetersizliği, enfeksiyonlar sayılabilir. Belirtiler, fark edilmeyecek kadar hafif olabileceği gibi bir veya daha fazla uzuvda önemli hareket bozuklukları ve hareket edemeyecek kadar sert hale gelen eklemlere kadar uzanır. Serebral Palsi'nin kesin bir tedavisi yoktur. Fakat fizyoterapi, konuşma terapisi, ergoterapi ve bazen ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi yöntemleri hastaların maksimum potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olabilir.

  • Facebook
  • Twitter

Tüm hakları saklıdır.

Tekirdağ, Türkiye