Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'sosyal medya' açıklaması


recep tayyip erdoğan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak için sosyal medyada yapılan yorumlara çok sert tepki gösterdi, sosyal medya platformlarının kontrol altına alınması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Niçin YouTube, Twitter, Netflix gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzu anlıyor musunuz? Bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırmak için. Bunlar ahlak sahibi değil.”


Dördüncü çocuklarının dünyaya geldiğini duyuran Albayrak çiftine yönelik sosyal medyada hakaret içerikli paylaşımlarda bulunulmuştu.


Partisinin genel merkezinde il başkanları toplantısında konuşan Erdoğan, medya ve sosyal medyanın ‘kokuşmuşluğun aracı’ haline geldiğini belirterek, şöyle konuştu: “Bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Biz bunları parlamentomuza getirip, bu tür sosyal medya mecralarının kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz. Erişim engeli, adli ve mali yaptırımları devreye sokacağız. Türkiye muz cumhuriyeti değildir. Yasama dönemi bitmeden bu meseleyi halletmeyi ümit ediyorum.”


Erdoğan geçen hafta gençlerle toplantısında sosyal medya konusunda güçlü bir hukuki altyapı oluşturmanın hazırlıkları içinde olduklarını söylemiş, AKP Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal da Türkiye’nin siber kıta sahanlığı oluşturması gerektiğini savunarak, “Aksi halde zihinleri veri sömürgeciliğinin bağımlısı olmuş gençler ortaya çıkacaktır” demişti.


Erdoğan, küresel firmaların içerikle ilgili her türlü hukuki ve mali sorumluluğu üstlendiğini ancak ‘Türkiye’den kaçındıklarını’ söyleyerek, “83 milyonun sosyal medya terörü karşısında eli kolu bağlı kalmasını kabul edemeyiz. Bu mecraların hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Artık kim ne der yerine, ülkemizin neye ihtiyacı olduğuna bakacağız” diye konuştu.