Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yılın ikinci yarısında ekonomide büyük bir ivme bekliyoruz"


recep tayyip erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılın ikinci yarısında ekonomide büyük bir ivme beklediklerini söyledi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kars Barajı’nın açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası’ndaki döviz rezervinin yeniden 93 milyar doların üzerine çıkarıldığını dile getiren Erdoğan, Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokma hedefine hiç olmadığı kadar yakın olduklarını aktardı.

Erdoğan, “Yılın ikinci yarısıyla birlikte, ekonomide gerçekten çok büyük bir ivme bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

"2020’nin ilk çeyreğinde mart ayının önemli kısmını salgınla mücadeleyle geçirmemize rağmen yüzde 4.5'lik büyüme oranı elde ettik. Ekonomide toparlanma sinyalleri oldukça güçlü geliyor" diyen Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyriyle ilgili olarak da "Gelişmiş ülkelerin dahi yetersiz kaldığı salgın sürecini örnek bir yönetimle göğüsledik. Salgın sonrası yeniden şekillenecek küresel siyasi ve ekonomik düzende hedeflediğimiz yere ulaşmamızda altyapı hayati önemde" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan sözlerine son verirken şu uyarıyı yaptı: “Son günlerdeki rakamlar salgınla mücadelede mevzi kaybettiğimizi gösteriyor. Temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet ederek salgını gündemimizden çıkarmayı hedefliyoruz.”