Dışişleri Bakanlığından ABD'nin raporuna sert tepki


Dışişleri Bakanlığı


ABD'nin Dışişleri Bakakanlığı tarafından yayınlanan "2019 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu'nun Türkiye bölümü eleştirilere neden oldu. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, raporu kaynağı belirsiz ve objektiflikten uzak olmakla suçladı.Sözcü Aksoy, "2019 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu"nun, Türkiye ile ilgili bölümleri hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi. Aksoy, "ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, 10 Haziran'da yayınladığı '2019 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu'nun ülkemize ilişkin bölümü, yine kaynağı belirsiz iddialar içeren, objektiflikten uzak bir dille kaleme alınmıştır" ifadesini kullandı.


Türkiye'nin, din ve ibadet özgürlüğünü tüm vatandaşlar için ayrım gözetmeksizin korunması ve geliştirilmesi hedefini somut adımlarla desteklemeye devam ettiğini söyleyen Aksoy, Türkiye'de farklı din ve inançların huzur ve uyum içinde yaşadığını belirtti. 


"Verilecek Kararlar Başka Ülkelerin İşi Olamaz"


Aksoy, "Bu dönemde demokrasimizin daha da ileriye taşınması hedefinin bir parçası olarak, her bir vatandaşımızın haklardan eşit şekilde yararlanabilmesi ve ayrımcılığın her türünün önlenmesi için mevzuatta ve uygulamada büyük kazanımlar elde edildiği şüphesizdir. Raporda, Ayasofya ve Kariye hakkında belirtilen hususları yine son dönemde yapılan bazı açıklamalar bağlamında hayretle karşılıyoruz. Ayasofya ve Kariye, Türkiye Cumhuriyeti'nin mülkiyetindedir ve her türlü tasarruf yetkisi Türkiye'nin iç işlerini ilgilendiren bir konudur. Bu eserlere dair verilmiş ya da verilecek kararlar başka ülkelerin işi olamaz." ifadelerini kullandı. "Mesnetsiz İfadeleri Reddediyoruz"


Aksoy, "Türkiye'nin dini özgürlüklerin korunması ve ilerletilmesi konusundaki iradesi ve atılan somut adımlar ortadayken, İslam karşıtlığı, antisemitizm, ırkçılık ve yabancı düşmanlığının ABD'de hızla yükseldiği bir dönemde, ABD'nin bu tür raporlarla dünya kamuoyunun dikkatini, ülkesindeki sorunlardan başka yönlere çekmeye çalışması trajikomiktir" ifadesine yer verdi.


Rapordaki tüm tutarsızlıkları ve hiçbir mesnedi olmayan maksatlı ifadeleri reddettiklerin