Dolar üzerinden haftaya bakış... Neler olabilir? Neler olamaz




Ayberk Kara / Bilinçsiz yatırımcıların söylenti ve dedikodular üzerine kurulu yatırımları geçtiğimiz hafta boyunca büyük kayıplar yaşamalarına neden olmuştu. Dolar Endeksi'nin 100 seviyesi üstünde olması nedeniyle Dolar hala 6.91 seviyelerinde kalmaya devam etse de düşüş devam ediyor.


Hafta içinde Reuters kaynaklı haberde Türkiye'nin Çin ve Katar'la daha öncesinde yapmış olduğu swap hatlarının genişletileceği, İngiltere ile de yeni bir swap hattı kurulmasının gündemde olduğu yazıldı. Bu haberin ardından piyasalar 7.07 seviyelerinden önce 7.01 seviyelerine, sonrada 6.95 seviyelerine kadar geriledi. Dolar/TL kurunun düşüş ve yükselişlerde 20 puanlık hareketlerde bulunması teknik olarak 6.84 destek noktasına gerilemeyi mümkün kılıyor.


Küçük yatırımcı gözünden geçen hafta, söylentiler ve umut tüccarlarının sözlerine kulak vermekle geçmişti. Bu konu hakkında bir yazı yazmış ve teknik olarak neler olabileceğini anlatmıştık. Merkez Bankası'nın uzun süre devam eden Dolar'ı kontrol altında tutma çabaları, yeni swap anlaşması yapılabilme ihtimalleri göz önüne alındığında sürekli yükselişin mümkün olmadığı ve 7 seviyesi üzerinde alımların risk oluşturabileceğini analizler açık bir şekilde gösteriyordu.


Yatırımcılar ve borsa duayenleri açısından bir paranın değerinin üzerinde işlem görmesi kazançlı bulunmamakla birlikte paranın düşüşünden de kazanabiliyor olmaları bu hafta içerisinde sadece ve yine küçük yatırımcının kaybetmesine neden oldu.



Tablo-1


Tablo üzerinde Dolar'ın destek ve direnç noktaları gözükmekte. 6.95 direncinin korunduğu ve üzerinde kapandığı durumlarda 7.11 seviyelerine kadar yükselişin teknik olarak mümkün olması, korunamaması halinde de 6.84 seviyesine kadar düşebileceği gözleniyor.


Nelere dikkat edilmeli?

-Özellikle Haziran ve Temmuz aylarında piyasaların ödemesi gereken büyük borçlarının olması ve ülkeden çıkacak Dolar iyi gözlemlenmeli.


-Yapılabilecek swap anlaşmaları takip edilmeli(Çok büyük bir swap anlaşması beklenmemekle birlikte kanayan yaraya bir pansuman niteliği taşıyabilir)


-Dolar'ın destek ve direnç noktalarına, matematiğe bağlı kalınmalı ve riskli eylemlerde bulunulmamalı


Yapılacak swap anlaşmaları ne kadar etkili olabilir?

Tüm dünyada etkisi gösteren krizin her ülkeyi kendi iç mali problemlerine itiyor olması, yapılabilecek swap anlaşmaların boyutu hakkında bir ipucu vermekte, swap anlaşmalarından önce 6,84 seviyesi ve üstü korunamaz ise 6,68 denenebilir. Şuan ki durum içerisinde 6,68'in altı çok zor gözükse de yapılabilecek anlaşmaların boyutu belirleyici olacaktır.


Yükselme ihtimali ortadan kalktı mı?

Hiçbir şey hiçbir zaman tamamen yükselme ve tamamen düşme eğilimi gösteremez. Günlük anlaşmalar, yapılacak yatırımlar ve dünyanın sürece vereceği tepkiler bu konuda daha belirleyici olabilir. Dolar'ın tekrar 6,95 seviyesine yükselmesi ve bu seviyeyi koruyabilmesi, onun yükselme eğiliminde olduğu hakkında işaret olacaktır. Ancak korunamaması ve altında kalması durumunda ihtimaller düşmesi yönünde kalmaya devam edecektir.