Dolar/TL 6.9'unda altında düşüşünü sürdürüyor | Neler takip edilecek?Dolar/TL 2 hafta önce gördüğü 7.2690 seviyesindeki tarihi zirvesinden 7 seviyesinin altında düşüşünü sürdürüyor.Dolar/TL 6.9'nin de altına gerileyerek 20 Nisan'dan beri en düşük seviyede güne başlarken bankacılar haftanın en önemli gelişmesinin TCMB'nin faiz kararı olacağını belirtiyor.

Piyasada bir swap anlaşması sağlanıp sağlanamayacağı yatırımcı güveni açısından yakından takip edilirken yatırımcılar Türkiye'nin ticaret ortaklarından kısa vadede bir dizi swap anlaşması sağlayacağını öngörüyorlar.


Bu beklenti TL'ye de değer kazancı olarak yansıyor


Analistlere göre potansiyel bir kur krizine karşı ekonomiyi savunmak için hazırlık yapan Ankara, dış kaynak sağlamak için yakın başkentler ile görüşmeler yürütüyor. geçen hafta yayımlanan özel haberinde yer alan yetkililerin verdiği bilgiye göre Ankara yeni döviz takas hattı, yani swap hattı kurmak için Tokyo ve Londra ile görüşürken var olan swap imkanının hacmini artırmak için Beijing ve Katar ile de temas halinde. TRYTOM=D3 bu sabah güne 20 Nisan'dan beri ilk kez 6.8805'e gerileyerek başladı. Kur saat 0903'te 6.8830/6.8950 seviyesinde işlem görüyor. Aynı saatte sepet bazında TL 7.1642/7.1768, euro/TL 7.4448/7.4588 seviyesinde işlem görüyor.


PPK haftanın en önemli gündemi

Merkez Bankası 21 Mayıs'ta PPK toplantısı düzenleyecek. Bankanın faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor.

TCMB Murat Uysal başkanlığındaki son sekiz PPK toplantısında toplam 1,525 baz puanlık faiz indirimine gitti, politika faizini %24'ten %8.75'e kadar düşürdü. Banka koronavirüs öncesi indirimlerde sona gelindiği mesajı vermeye başlamıştı. Piyasa beklentisi de siyasilerin çağrısı da tek hanede oluşmaya başlamıştı.


Koronavirüs öncesi bu dönemde TCMB'nin faiz indirim hızı da yavaşlamıştı. 425, 325, 250 baz puan gibi yüksek bazlı indirimlerden 50 baz puanlık indirimlere geçilmişti. Koronavirüs sonrası ise PPK metninden faiz indirimlerinde sona gelindiği şeklinde algılanabilecek söylemler çıkarıldı. İndirimlerin boyutu da son iki toplantı itibarıyla yeniden hızlanarak 100 baz puana ulaştı.


Bu hafta PPK toplantısından 50 baz puan indirim bekleyen Deniz Yatırım bu sabah yayımladığı notta, "Alınan likidite önlemlerinin etkisiyle lirada azalması muhtemel dış talep kaynaklı oynaklığa paralel kur gelişmelerinin alınacak faiz kararında ciddi ölçekte paya sahip olmadığı kanaatindeyiz. Bu nedenle TCMB'nin Nisan ayında olduğu üzere konsensüs ve Deniz Yatırım Araştırma beklentimizin üzerinde (75-100bp) faiz indirimi adımı atabileceği ihtimalini göz ardı etmiyoruz" denildi.

TL işlemleri azalıyor


BDDK'nın Mayıs ayı başında bankalara swapların yanısıra plasman, depo ve repo gibi bazı yurtdışı TL işlemlere de sınırlamalar getirmişti. sınırlamalarının hemen ardından yurtiçinde bazı aracı kuruluşlar, müşterilere sunulan platform işlemlerinde alış satış arasındaki farkın (spread) açılması nedeniyle TL işlemlerini askıya almışlardı. şekilde Clearstream de Bridge platformunda TL ile ilgili işlemleri artık yapılamayacağını belirtti.

Gelecek Partisi'nden İbrahim Turhan süreci, "Yetkililer her ne kadar aksini söyleseler de fiiliyatta Türkiye ekonomisi adım adım dışa daha az açık hale geliyor." söylemiyle eleştirdi.

TL sert değer kayıpları ardından son bir kaç gündür gelişmekte olan ülke para birimlerinden biraz daha iyi bir performans gösteriyor. Bankacılar bunu Fed olmasa da diğer merkez bankalarından kısa vadede swap anlaşması yapılacağına dair iyimser beklentilere ve TCMB'nin rezervlerindeki düşüşün haftalık bazda 10 milyar dolardan 200-400 milyon dolarlara kadar gerilemesine bağlıyorlar. nedenle rezerv kayıplarının nasıl bir ivme ile devam edeceği piyasada yakından izleniyor.


Bütçe rekor artışta


Hazine'nin bütçe açığındaki artışla beraber yüklü borçlanmaları da geçen hafta altın ihracı ile devam etti. Aylık borçlanma da Nisan ayından sonra Mayıs'ta da hedeflerin iki katına yaklaştı. Hazine bu ay 30 milyar TL'lik hedefine karşın 53.7 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi. İhaleler devam ediyor. bankaları daha çok kredi vermeye, tahvil alımına gitmeye ya da TCMB ile swap yapmaya yönelten kararı ile TL cinsi tahvil getirilerinde sert düşüşler sonrası daha yatay sınırlı yükseliş yönllü bir seyir görülüyor. Ancak lokal bankaların tahvil ilgisi devam ediyor. Bankası da tarihinin en hızlı tahvil alımlarını da sürdürüyor. beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi ise 650 baz puanı aşarak 2008 finansal krizden bu yana en yüksek seviyeye geldikten sonra bir miktar gerilemişti. Yılın başında 20 ayın en iyi risk iştahına işaret eden 240 puanda bulunan CDS bugün 615/635 seviyesinde bulunuyor.

Gösterge 10 yıllık tahvilde ise Cuma günü son işlem %13.21 bileşik seviyesinde gerçekleşti.