Erdoğan, ‘müjde’yi açıkladı | 320 milyar metreküp doğalgaz bulundu


Cuma günü 'müjde' duyuracağını söyleyen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Dolmabahçe Ofisi'nde açıklamalarda bulundu.


Erdoğan'ın açıklamalarından başlıklar şöyle: 

"Dünyada yaşanan hiçbir kaos yoktur ki gerisinde enerji meselesi yatmasın. Enerji bağımsızlığın tesisinde de büyük öneme sahip. 

Suriye'de son yıllarda yaşananları düşünün, birileri doğrudan petrol üretim tesislerine yönelmiştir. Aynı durumla Libya'da da karşılaştık. Birileri petrol sahalarının dibinde bitivermiştir. Enerji kaynaklarının paylaşımı kavgası vardır. Hep önce insan dedik.

İnsanlık bizde petrol onlarda kalmış olabilir. Rabbim bize görülmedik zenginlikte kapı açtı. Bu alanda en üst lige çıkmış Türkiye var. Ülkemizde çok uzun yıllar boyunca doğal gaz ve petrol arama çalışmaları kiralama usulüyle yapıldı.


Kimsenin günahını almıyoruz aradılar ama bulamadılar. Doğrudan milli kuruluşlarımız aracılığıyla yürütülmesini kararlaştırdık. 

Derin deniz sondajlarını yapmanın arayışlarına girdik.  Sevincimizi hep birlikte yaşamak için müjdemizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetti. Rabbimize bize bugünleri gösterdiği için hamd ediyoruz. Geleceğimize daha güvenle bakacağız. Tespit kuyuları açmaya başlayacağız, inşaat ve yapım işlemlerine geçeceğiz. Bu kaynaktan fiilen yararlanacağız. 


Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. Benzer bir müjdeli haberi Akdeniz'den de bekliyoruz. Şu anda bakımda olan Kanuni'n de yıl sonunda devreye girmesiyle Akdeniz'deki çalışmalara hız vereceğiz. 

Her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır. Biz de arayacağız ve bulacağız. Sakarya Gaz Sahası ile bismillah dedik, inşallah devamı da gelecek. Burada da neticeye ulaşacağız. Kendi topraklarımızdaki aramaları da daha sıkı yapıyoruz. 


Ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız. Cari açığımızın en büyük sebebi hep enerji olmuştur. Bu konuda nisbi bir denge sağlasak da ciddi bir ithalatçı durumundayız. Daha çok arama yapıp ihracatçı durumuna gelene kadar bize durmak yok. 

Kimseye hakkımızı yedirmeden hedeflerimize yürümeye devam edeceğiz. Karşımızı dikilenlerin hepsi haklı olduğumuzu biliyor. 


Önümüzde çok daha aydınlık bir yol olduğunu görüyoruz. Gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Doğal gaz rezervi keşfimizin ve arkasından gelecek yeni keşiflerin hayırlı olmasını diliyorum. Buradan gelecek gelirin hayırlar getirmesini diliyorum. 

Berat Albayrak ve Fatih Dönmez'e teşekkürlerimi sunuyorum. 9. derin deniz sondajı yaptık. Öyle ülkelerle çalıştık ki, marka isimlerdi, 150 arama yapıp dönüp gittiler. Bu iş öyle rahat bir iş değil. Bu işin kaderinde bu var. Şu an kendi gemilerimizle çalışmaları yaptığımız için maliyetleri düşürdük. 2023'e kadar kararlılıkla çalışmaları yapıp netice almak.

Bizim de geleceğimize ciddi anlamda bir perspektif sundu. Kararlılıkla bu yola devam edeceğiz. Biz doğal gazda petrolde varız diyeceğiz."


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklamasında,

"Türkiye olarak çok önemli bir sürece şahitlik ediyoruz. Milletimizin tarihinde ağustos ayı zaferler ayı. Bugün yine bir ağustos ayında ülkemizin makus talihini tarihe gömdüğümüz sürece şahitlik ediyoruz. Bizim için övünç kaynağı. Tam bağımsızlık yolunda çok büyük bir adım atıldı. Yarınlara çok daha umutlu taşıyacak bizleri. Keşif ülkemizin dört bir yanındaki vatandaşımızın gururla sevinç yaşayacağı bir adım atılıyor. Cari açık konusunu ülkemizin gündeminden çıkaracağız.Yeni bir sürece girdiğimizi görmüş oldum. Türkiye artık yeni bir döneme giriyor. Ne Doğu ne Batı yeni eksen Türkiye söylemiyle yeni bir sürece gidiyoruz. Muazzam çileli bir yolcukla bu neticeyi ortaya koydukları için şükranlarımı sunuyorum. Bir kez daha şuna inanç ve imanla şahitlik ettim ki  Allah hiçbir emeği zayi etmiyor. Bugün yeni bir çağın açıldığına inanıyorum." dedi. 


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih Sondaj Gemisi'nden yaptığı açıklamada, "Bugün bizler için çok önemli bir gün. Türkiyemiz, milletimiz için tarihi dönüm noktalarından olabilecek bir gün yaşanıyor. Potansiyeli yüksek lokasyonlara yoğunlaştık. Burası 9. derin deniz sondajımız. Rabbime hamd ediyorum. Karadeniz'de Trabzon'da montaj işlemi yapıldı. 20 Temmuz'da matkap indi." diye konuştu. 


Dönmez'in açıklamalarından başlıklar şöyle: 

"Bugün ülkemiz için tarihi bir dönüm noktasındayız, yeni dönemde odaklanacağımız esas konu petrol ve doğal gaz olacak.  Bu bölgede en kısa sürede yeni tespit kuyularımızı açacağız. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında vatandaşlarımızla kendi gazımızı buluşturacağız.  Gazın kalitesi önemli, son derece kaliteli gösteriyor. Bu bölgede 6 bin kilometrelik sismik çalışma yapacağız.


Biz her zaman inandık. Varsa mutlaka bulacağız dedik. Biz de aradık ve bulduk. Burada milletimizin duası son derece önemli.  Sizin arkamızda dimdik durmanızla, azimle, kararlıkla bu işlemlere devam ettik. Bazı keşiflerimiz olumsuz sonuçlansa da vatandaşlarımız bize büyük destek verdi.


Dışişleri Bakanımız haklı davamızı sonuna kadar savundu. Milli Savunma Bakanı bizi donanmasıyla yalnız bırakmadı, teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu süreçte alın terini koyan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. 


En büyük teşekkürümüz aziz milletimize. Güzel haberler vermek için yeniden bir arada olmak üzere selam ve saygılarımı iletiyorum."