Evde vakit geçirmekte zorlananlar neler yapabilirKoronavirüs pandemisi nedeniyle alınan önlemler kapsamında online eğitimlerine evlerinden devam eden öğrencilerin aileleri ile teknolojiyi kullanarak eğlenceli vakit geçirebilmeleri ve teknolojiyle iç içe olmaları adına Bilfen İlköğretim Kurumları Bilişim Teknolojileri öğretmenleri hazırladıkları örnek çalışmaları duyurdu. Okul, evde ebeveynler ile birlikte yapılabilecek bu çalışmaların çocukların yaratıcılıklarının geliştirmelerine katkısı olacağını duyurdu.


Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından dolayı uzmanlar “Evde Kal” çağrısı yaparken okullarda da online eğitim modeline geçildi. Bu dönemde Bilfen Okulları dahil pek çok okul tüm alt yapı çalışmalarını tamamlayıp öğrencileri ile “Dijital” platformlarda buluştu. Bu dönemde okullarda her yıl mayıs ayının ilk haftası kutlanan Bilişim Haftası kapsamında pek çok etkinlik de online ortama taşıdı. Bilfen İlköğretim Kurumları Bilişim Teknolojileri Bölümü de öğrencilerin ebeveynleriyle birlikte yapabilecekleri 99 farklı etkinlik hazırladı.

YARATICILIKLARINI GÖSTERMELERİNE FIRSAT VERECEK İÇERİKLER KURGULANDI

Okul, öğrenciler için teknolojiyi üretmeye teşvik eden ve gerçek yaşamla buluşturan, aynı zamanda farklı ilgi alanlarında merak uyandırarak yaratıcılıklarını göstermelerine ve geliştirmelerine fırsat veren içeriklerin kurgulandığını duyurdu. Bu içerikler farklı yaş gruplarına özel etkinliklerde yaratıcılık, bilişimsel düşünme ve kodlama, mühendislik ve tasarım, üretkenlik temaları altında bir araya getirildiği bildirildi.

ÇOCUKLARIMIZIN TEKNOLOJİYİ NASIL KULLANDIKLARININ FARKINDA OLMALIYIZ

Bilfen İlköğretim Kurumları Bilişim Teknolojileri Bölüm Başkanı Celale Esra Algan, “Dijital teknolojilerin katlanarak geliştiği dijital dönüşüm diye adlandırdığımız bir yüzyıldan geçiyoruz. Bu yüzyılda yaşama ve öğrenme biçimlerimiz, çalışma biçimlerimiz, sosyalleşmemiz tamamen yeniden şekilleniyor.” dedi ve ekledi: “Dünyanın bu kadar hızlı bir dönüşüm içindeyken gelecekte dijital mimar, sanal çevre tasarımcısı, avatar tasarımcısı, alternatif araç geliştiricisi gibi mesleklere sahip olacak çocukları değişen dünyaya adapte olacak esneklikte ve becerilerle yetiştirmemi çok önemlidir. Öncelikle çocuklarımızın teknoloji ile geçirdikleri zamanda teknolojiyi nasıl kullandıklarının farkında olmalıyız. Yani burada çocuğumuzun teknolojiyi hangi amaçla kullanarak vakit geçirdiği önem kazanıyor. Tüketim amaçlı değil üretim amaçlı teknolojiden yararlandıklarında teknolojiyle geçirdikleri zaman da kaliteli hale geliyor. Çocuğumuz kodlama yaptığında veya dijital bir hikaye, animasyon, web sitesi, grafik tasarladığında, teknolojiyi kullanarak müzik yaptığında, film çektiğinde, bir rapor hazırladığında, elektronik tablolarla analiz ve hesaplamalar yaptığında üretiyor. Yani tüm bu etkinlikleri yaparken çocuğumuz cihaz başında aktif ve aktif olduğu kadar onları geleceğe hazırlayacak olan yaratıcılık, eleştirel ve analitik düşünme becerilerini de geliştirmiş oluyor.”

EVDE EBEVEYNLER İLE YAPILABİLECEK ETKİNLİKLER

Bilfen İlköğretim Kuru