Hindistan'da pandemi mezuniyeti | Diplomalar avatarlara verildi


diploma-alan-avatarlar

Kovid-19 nedeniyle etkinliklerin iptal edildiği bir dönemde Hindistan Teknoloji Enstitüsü Bombay (IITB), öğrencileri mezuniyet töreninin verdiği mutluluktan mahrum bırakmamak için avatarlı tören düzenledi. Her öğrenci kendine özel olarak kişiselleştirilmiş avatarıyla diplomasını aldı.


Yeni tip koronavirüs neredeyse hayatın her alanını etkilemeye devam ederken, virüs, eğitim hayatını tamamlayan birçok kişinin ailesi ve sevdikleriyle mezuniyet törenine katılma şansından da mahrum kalmasına neden oldu. Ancak Kovid-19’den dolayı yeni normalleri benimseyen bir üniversite, öğrencilerinin mezuniyet mutluluğunu yaşamaları için farklı bir yol buldu.

Hindistan Teknoloji Enstitüsü Bombay (IITB), pazar günü sanal mezuniyet töreni düzenledi. Sanal törende 2 bin öğrencinin avatarı, enstitü direktörü Subhasis Chaudhuri'nin avatarı tarafından diplomasını aldı.

Hindistan hükümetinin Basın Enformasyon Bürosu (PIB) tarafından yapılan açıklamaya göre bu benzersiz kutlama, iki yerel televizyonun yanı sıra YouTube ve Facebook'ta da canlı olarak yayınlandı.

 "Enstitü, öğrencilerin sağlığını riske atmadan ama aynı zamanda onları Hindistan'ın önde gelen mühendislik enstitüsünden mezun olma gururu ve başarı duygusundan mahrum bırakmadan böyle bir sanal gerçeklik mezuniyet törenini düzenlemenin en iyi yol olduğunu düşündü" ifadesine yer verilen açıklamada, öğrencilere aynı zamanda sanal kampüsü gezme imkanı da verildiği de belirtildi. ​ ‘Kişiselleştirilmiş, havalı avatarlar hazırlandı'  Bu eşsiz deneyimi yaşayan öğrenciler, online olarak yaşadıklarını paylaştı.  Avatarının diplomayı aldığı bir GIF'i paylaşan bir kişi, "Doktora diplomamı IITB'nin 58. Mezuniyet Töreni'nde teslim aldım. Komite herkes için kişiselleştirilmiş ve havalı avatarlar hazırladı" ifadelerini kullandı. Öte yandan, 2016 Nobel Fizik Ödülü'nün ortaklarından ve ABD'nin Princeton Üniversitesi'nde profesör olan Duncan Haldane de baş konuk olarak törene davet edilenler arasında yer aldı.

Haldane, yaptığı açıklamada, "Araştırmaya katılan herkese bir ders var. Hedefe odaklı bir projeye katılmış olsanız bile, yol boyunca bazen ortaya çıkan beklenmeyen ilginç şeyleri araştırmak için zamanından küçük bir pay ayırmaya çalışın” dedi.

Modi: Geleneklerin ve teknolojinin harika bir karışımı Hindstan Başbakanı Narendra Modi de sosyal medya hesabı Twitter üzerinden, töreni ' geleneklerin ve teknolojinin harika bir karışımı" olarak nitelendirdi.