Hisse rallisi hız kesti, dolar güne yükselişle başladı


dolar

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararının izleneceği güne dolar/TL bugün 6,75 seviyesinden başladı.


Küresel hisse senetlerinde hızlı ekonomik toparlanmaya ilişkin yatırımcı iyimserliğinden destek bulan ralli Perşembe günü yavaşlama sinyalleri verdi. Asya hisselerindeki yükseliş hız kesti. Dolar Mart başındaki seviyelere gerileten kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Güney Kore ve Avustralya hisse senetleri gücünü korurken Japonya hisse senetleri kazançlarını azalttı. Hong Kong ve Çin hisseleri yatay seyretti.


ABD hisse vadelileri, Nasdaq 100 Endeksi'nin kapanış fiyatlarına göre Şubat rekorunu kırmasının ve S&P 500 Endeksi'nin bankalar öncülüğünde üç ayın zirvesine tırmanmasının ardından geriledi.


ABD Hazine tahvilleri, ABD özel sektör istihdam verisinin iş gücü kaybının Mayıs'ta beklenenden daha az olduğunu göstermesinin ardından yatırımcıların güvenli varlık talebinin azalmasıyla kayıplarını korudu. Avustralya'da 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Mart'tan beri ilk kez yüzde 1'in üzerine çıktı.


Küresel ekonomilerin yeniden açılması ve tüm dünyada eşi benzeri görülmemiş ölçüdeki teşvikler hisse senetlerini destekledi. Finans, otomotiv ve dayanıklı mal üreticileri Çarşamba günkü yükselişe öncülük ederek rallinin genişlediğini gösterdi. Teknoloji şirketleri ise geri kaldı.


Aviva Investors Americas LLC portföy yöneticisi Susan Schmidt, Bloomberg TV ile gerçekleştirdiği mülakatta "İnsanlar ekonomik hasarın hafiflediğini görüyor ve yatırımcılar artık tünelin sonunda ışık olduğuna inanıyor. Hisse senedi piyasasının destek bulduğunu görmeye devam edeceğiz." dedi.


Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Perşembe günü kurtarma programını genişletmesi bekleniyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in koalisyonu kısa vadeli tüketici harcamalarını hızlandırmak ve işletmelerin yeniden yatırım yapmasını sağlamak için tasarlanmış 130 milyar euroluk (146 milyar dolar) güçlü bir teşvik paketi üzerinde anlaştı.

ABD - Çin gerginliği devam ediyor. Pekin'in ABD'li hava yolu şirketlerinin pandemi nedeniyle askıya alınan Çin'deki uçuşlarına devam etme talebine olumsuz yanıt vermesinin ardından ABD'nin misilleme olarak Çinli hava yolu şirketlerine engel koydu.