Dünyada bir ilk! | İstanbul Havalimanı 'Çin Dostu Havalimanı' oldu


istabul-hava-limanı-cinliler

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu "Uçuş bilgi ekranlarının Çince olması, anonsların Çince yapılması, bilet işlem ekranlarının Çinceye çevrilmesi gibi yeniliklere imza attık. Çinli misafirlerimizi, uzun uçuşun ardından havalimanımıza vardıklarında Çin dostu havalimanı konseptiyle buluşturuyoruz" dedi.


İstanbul Havalimanı, 'Çin Dostu Havalimanı' belgesini Çin Halk Cumhuriyeti'nin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei'nin elinden törenle aldı. Törene, İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, Çin Halk Cumhuriyeti'nin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı ile bazı davetliler katıldı. Samsunlu, törende yaptığı konuşmada, ülkeye ziyaret sayıları artan Çinlilerin rahat bir deneyim yaşayabilmeleri için çalışmalar ve yenilikler yaptıklarını söyledi.

Çin'den gelen yolculara özel check-in alanları tahsis edildiğini, bu ülkeye yönelik seferlerin aynı iskeleden yapılmasına karar verildiğini anlatan Samsunlu, "Uçuş bilgi ekranlarının Çince olması, anonsların Çince yapılması, bilet işlem ekranlarının Çinceye çevrilmesi gibi yeniliklere imza attık. Çinli misafirlerimizi, uzun uçuşun ardından havalimanımıza vardıklarında Çin dostu havalimanı konseptiyle buluşturuyoruz" dedi.

Kadri Samsunlu, 2021'in iki ülkenin diplomatik ilişkilere başlamasının 50. yılı olması vesilesiyle İstanbul Havalimanı'nda Çinli misafirler için yürütülen çalışmaların ilişkilere olumlu katkı yapacağını düşündüklerini belirtti.

'Çin Dostu Havalimanı' belgesi almadan önce de Çinli misafirlerin ülkeye gelmesi için önemli çalışmalarda bulunduklarını kaydeden Samsunlu, "Havadan İpek Yolu projesini canlandırmak adına Çin’in önemli dört havalimanı ile kardeş havalimanı anlaşmalarını geçen sezon imzalamıştık. Bu anlaşmaların yanı sıra Asya’nın en büyük online seyahat acentesi C-trip’in ilk global partner havalimanı olmuş ve yakın zaman önce de Çinli misafirlerimizin kullanmaya alışık olduğu, dünyanın en çok tercih edilen mobil ödeme sistemlerinden biri olan 'WeChat Pay' uygulamasını Türkiye’de ilk kez İstanbul Havalimanı’nda hayata geçirdik" diye konuştu.

Samsunlu, pandemi sonrasında İstanbul Havalimanı'na uçuş düzenleyen Çinli havayolu şirketlerinin sayısını artırmak istediklerini bildirdi.

'Çin'den istediğimiz, sefer sayılarının artması için THY'ye izin vermesidir' Geçen yıl Türkiye’yi yaklaşık 430 bin Çinli turistin ziyaret ettiğini dile getiren Samsunlu, şunları kaydetti: "Kovid-19 salgını nedeniyle iç ve dış hat olmak üzere tüm tarifeli yolcu seferlerini durduran bayrak taşıyıcı havayolu şirketimiz Türk Hava Yolları (THY), sektöre hızlı bir dönüş yaptı. Uçuş sayılarını ve noktalarını günbegün artıran THY, havacılık sektörünün normale dönmesi sürecine öncülük etmektedir. Salgın öncesi THY, Çin’de 6 şehre uçuyordu. THY, bugün sadece İstanbul- Guangzhou seferlerini haftada bir kez düzenlenmektedir. Çin'den isteğimiz bu seferlerin daha da fazla artması için THY'ye izin vermesidir. Çünkü hem onların hem bizim, iki ülke arasındaki trafiği artırmak için şu anda tek aracı THY'dir. Sichuan Havayolları’na ait son