İkinci dalga endişesi Dolar/TL'yi etkiledi


dolar kuru


Dolar/TL, ekonomilerin yeniden açılmasının yarattığı iyimserlikle son iki haftadır belirgin bir şekilde artan küresel risk iştahının, geçen haftanın son iki günü itibarıyla yerini salgında ikinci dalga endişelerine bırakmasıyla baskı altında.


Dolar/TL'de Mayıs ayı başındaki 7.2690 seviyesindeki tarihi zirvesinden başlayan düşüş 6.7'in altına kadar sürdükten sonra, kur bir süredir 6.7-6.8 bandında dalgalanıyordu. Zaman zaman bu bant aşağı ve yukarı yönlü test edilse de kalıcı bir yön değişimi henüz olmamıştı.

Küresel piyasalarda geçen hafta Perşembe günü itibarıyla sona eren risk iştahı ile birlikte dolar/TL'de de yukarı yönlü baskı başladı. Dolar/TL dönemli bir direnç olarak yakından izlenen 6.85'in üzerini geçen hafta test etti. Kur 6.8545'e kadar yükseldi ancak bu seviyede kalıcı olmadı.Dolar/TL bu sabah saat 0857'de 6.8160/6.8190 seviyesinde işlem görüyor. Aynı saatte sepet bazında TL 7.2384/7.2425, euro/TL 7.6608/7.6666 seviyesinde işlem gördü.

Asya borsaları ve petrol fiyatları Beijing'de koronavirüs enfeksiyonlarından ikinci dalga endişeleriyle yatırımcıların güvenli limanlara yönelmesi sonucunda gerilerken, Çin'den gelen zayıf veri piyasalarda daha fazla baskı yarattı. de tecrit önlemlerinin belirgin bir şeklilde kaldırılması sonrası yeni vaka sayısı bir süredir seyrettiği 1,000'in altından pazar günü 1,562'e yükseldi. Koronavirüse bağlı önlemlerin gevşetildiği 1 Haziran'dan itibaren günlük vaka sayısında artış trendi görülüyor. birçok eyalet yeniden açılma sürecine girmişken, Florida ve Teksas dahil olmak üzere birçok eyalette rekor sayıda yeni koronavirüs vakaları ve hastaneye yatışlar bildirildi. Çin'de ise Pekin'de art arda ikinci günde koronavirüs vakalarında rekor bir artış olduğunu açıkladı. borsalarda son iki haftada 10 gün üst üste yaşanan yükseliş trendinin geçen hafta itibarıyla yerini satış baskısına bırakması piyasalarda yeni bir satış dalgasının mı başlayacağı yoksa bunun bir düzeltme hareketi mi olduğu sorularını gündeme getiriyor. Piyasadaki en büyük endişe ise salgının ikinci bir dalga yaratma ihtimali. Geçen hafta ABD borsaları bir günde %5-%7 arasında kayıp yaşamıştı.Bankacılar bunun beklenen bir kar realizasyonu ya da düzeltme hareketine benzemediğini yeni bir satış baskısından endişe ettiklerini söylemişlerdi.

Bankacılar dolar/TL'de 6.65 ile 6.85 seviyelerinin önemli teknik direnç ve destek seviyeleri olduğunu, bu seviyelerin aşılması halinde hareketlerin hızlanabileceğini ancak bunun için henüz fiyatlarda bulunmayan bir gelişme olması gerektiğini belirtiyordu. Geçen hafta 6.85 ilk kez kırıldı. Piyasalar şimdi bu seviyenin üzerinde kalıcı bir seyir olup olmayacağını izleyecek.


Dolar/TL'de tarihi zirveden düşüşte kısa sürede daha fazla swap anlaşmaları sağlanacağı ve dış finansman endişelerinin azalacağı beklentileri ile TL'deki işlemleri sınırlayıcı adımlar belirleyici konumda. Öte yandan kamunun artan döviz arzı da TL'deki kayıpların benzer ülkelere göre daha sınırlı kalmasına destek oluyor. Kamunun döviz arzının geçtiğimiz yıldan Nisan sonuna kadar 80 milyar dolara yaklaştığı hesaplanıyor. iç piyasada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanlık edeceği AKP MYK toplantısı, Mayıs ayı konut satış istatistikleri ve bütçe gerçekleşmeleri takip edilecek. ayrıca ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'a verilen hapis cezasının ardından ABD-Türkiye ilişkilerine de daha yakından izleniyor.

CDS'TE BELİRGİN DÜŞÜŞ ARDINDAN YÜKSELİŞ

Türkiye'nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi ise 650 baz puanı aşarak 2008 finansal krizden bu yana en yüksek seviyeye geldikten sonra Çarşamba gününe kadar sert gerileyerek 430 puana kadar düşmüştü. Riskten kaçışla birlikte 5 yıllık CDS bu sabah 475/485 seviyesine yükselerek güne başladı.

Gösterge 10 yıllık tahvilde ise Cuma günü itibarıyla son işlem %12.31 seviyesinde gerçekleşti.