Karantina günlerinde nasıl verimli zaman geçirebiliriz?

En son güncellendiği tarih: 14 May 2020
Uğur Can Cengiz / Dünya üzerinde, 2019 yılı sonlarında Çin'de ortaya çıkan ve kısa süre içinde tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgın hastalığı, bizleri alışmış olduğumuzdan farklı bir karantina süreciyle baş başa bıraktı. Dünyanın gündemini meşgul eden virüs nedeniyle hepimizin günlük yaşam alanlarımızı sokaklardan eve taşıdığımız bu karantina günlerinde evde hayat nasıl geçiyor ?Karantina günlerinde, pek çok insanın da bildiği gibi günlük rutinlerimiz ve yaşam şartlarımızda ki değişimler bizleri alışık olmadığımız bir durumla karşı karşıya bıraktı. Genellikle evde kalmanın verdiği sıkıcı süreç ve arta kalan fazlasıyla boş zaman içinde yemek yemek konusunda kontrol sorunları, kaygı endişe ve iletişimsizlik gibi karantina sürecinin etkilerini deneyimleyen bir süreç içerisindeyiz. Olumsuz etkilerin yanı sıra hayatımızda genelde zaman ayıramadığımız, bir çok kendimizi geliştirebilecek zamanımızı verimli kullanabilecek eylemler üretme fırsatını yakalamış olduk.


Kitap okumak : Çok istesek bile bir türlü zaman bulamadığımız hatta okumaya başlasak bile yorgunluk ve yoğunluktan nerede kaldığımızı hatırlayamadığımız hep okumak istediğimiz ama bir türlü başaramadığımız bir kitap mutlaka vardır diye düşünüyorum. Eminim ki bence bu hep ihmal ettiğimiz ve bir türlü kavuşamadığımız eski dosta merhaba diyerek, yarım kalmış hikayemiz için harika bir fırsat. Eğer ki benim bir yol arkadaşım yok diyorsanız naçizane bir kaç kitap tavsiyemi hemen şuraya iliştiriyorum. Dilediğiniz gibi ilginizi çeken kitaplara ulaşıp en kısa sürede başlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Suç ve Ceza (Fyodor Dostoyevski), Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) (George Orwell),

Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley), Damızlık Kızın Öyküsü (Margaret Atwood),

Bülbülü Öldürmek (Harper Lee), Candide (Voltaire), Mülksüzler (Ursula K. Le Guin),

Hayvan Çiftliği (George Orwell), Aklından Bir Sayı Tut (John Verdon),

Kar Kokusu (Ahmet Ümit)

Film ve dizi izlemek : Tıpkı kitap okumak gibi zaman ayırmakta zorlandığımız bir etkinlikte film ve dizi izlemek. Günlük planlarımıza ayak uydurmakta zorlandığımız yoğun tempolu zamanlarda ihmal ettiğimiz bu güzel eğlenceyi tekrar yaşatabilmek için bir fırsata sahip olduk. Karantina günlerinde bol bol keyifli zaman geçirirken bize yardımcı olacak bazı film tavsiyeleri ile sizlere eğlenceli zamanlar geçirmenizi diliyorum.

Film önerileri olarak ;

Yüzüklerin Efendisi serisi (The Lord of the Rings), Baba serisi (The Godfather),

Yedi Samuray (Seven Samurai) , Gladyatör (Gladiatör), Dövüş Kulübü (Fight Club),

Ruhların Kaçışı (Spirited Away), Modern Zamanlar (Modern Times),

Ucuz Roman (Pulp Fiction), Nefret Sekizlisi (The Hateful Eight),

Hayat Güzeldir (Life Is Beautiful)
Hafif programlı ev içi egzersizler : Malum sürekli evde zaman geçirdiğimizden, düzensiz beslenme ve kontrolsüz kilo alma gibi şikayetleri pek çoğumuz duyuyor hatta yaşıyoruz. Ama bu süreçte zamanımızı forma girmek ve boş zamanlarda beslenme yerine ev içi ufak egzersizler ile kaybedilen formu kısa sürede toparlayabiliriz. Yani krizi fırsata çevirebilmek yine sizlerin kontrolünde bulunan bir gerçek. Peki nasıl mı yapabiliriz ? Öncelikle yoğun karbohidrat ağırlıklı beslenmeye ara vererek bol su tüketmek bu konuda işinizi kolaylaştırabilecek ufak bir tavsiye bunun dışında bedensel anlamda vücudunuzu yormayacak ve sağlık açısından yeterli olduğunuza emin olduğunuz sürece yapabileceğiniz bazı ev içi egzersizler:,


Squat :

İlk olarak, squat vücudunuzu şekillendirmeye yardımcı olacak en klasik egzersizlerden bir tanesidir. Bu egzersizi yapmak oldukça basittir. Herhangi bir alete gerek yoktur ve istediğiniz her zaman yapabilirsiniz. Ayrıca, kalçalarınızı ve baldırlarınızı güçlendirir ve şekillendirir.


Squat nasıl yapılır?

 • Squat yapmak için ayağa kalkın ve bacaklarınızı omuz genişliğinde açın.

 • Ardından dizlerinizi yavaş yavaş bükün. Bunu yaparken kalçanızı indirebildiğiniz kadar aşağıya indirin.

 • Buradaki en önemli nokta sırtınızın her zaman dik olmasıdır.


Zıplama egzersizi :

Bu egzersiz bacaklarınızı şekillendirmesinin yanı sıra, yağ yakmaya da yardımcı olur. Bu sayede direnç ve solunum kapasitesinizi de arttırırsınız. Bunu başarmanın mükemmel bir yolu, farklı zıplama egzersizleri gerçekleştirmektir.

 • Bunlardan bir tanesi evde ip atlamaktır. Bu basit egzersizle çok fazla kalori ve yağ yakabilirsiniz.

 • Eklem ağrısı çekenler için başka bir alternatif de bir tramplen kullanmak olabilir. Evde pratik yapmak için yaylı tramplen kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, her zaman topuklarınızın üzerinde değil, ayaklarınızın uçlarında atlamanız gerektiğini unutmayın.


Plank egzersizi :

Vücudunuzun orta kısmı formda olup olmadığınız konusunda sizi ele verir. Genellikle karın bölgesinde yağ birikir bu nedenle karın çalıştırma egzersizleri yapmak önemlidir. Ancak bel bölgenizi inceltmek ve karnınızı şekillendirmek için dengeli beslenmeye de ihtiyacınız vardır. Plank egzersizi karnınızı güçlendirmek için yoğun ve etkili bir egzersizdir:

 • Yüzüstü uzanın. Dirseklerinizden ve ayak uçlarınızdan güç alın.

 • Vücudunuzu yere paralel olarak kaldırın ancak bunu yaparken kalçanızı çok fazla kaldırmayın. Bu egzersiz sırasında karın kaslarınızı sıkabilirsiniz.

 • Mümkün olduğu sürece bu pozisyonda kalın.


Şınav : Vücudun üst kısmı söz konusu olduğunda, erkekler geniş bir üst beden isterken kadınlar daha ince hatlara sahip olmak ister. Kollarınızdaki sarkmaları toparlamak ya da göğüs kasları geliştirmek için klasik şınav egzersizini yapmalısınız.

Şınavın pek çok çeşidi vardır. Başlangıç pozisyonu az önce bahsettiğimiz plank egzersizi ile aynıdır. Ancak bu defa, dirseklerinizden değil ellerinizden destek alacaksınız. Ayrıca şınavı tek kolunuzla da çekebilirsiniz. Bu konuda tercih sizindir.


Sırt gerdirme egzersizi :

Vücudunuzu şekillendirmek için sadece kaslarınızı çalıştırmak ya da yağ yakmak yeterli değildir. İyi bir duruşa sahip olmak da oldukça önemlidir, kambur durmamalısınız. Bu nedenle, sırtınızı germek için egzersiz yapmanız gerekir.

 • Sırtüstü uzanın ve dizlerinizi kollarınızla tutun.

 • Omurganıza masaj yapmak için bir yandan diğerine nazik bir hareket yapın.

 • Sonra dizlerinizi sırayla iki yana doğru indirin ve gerdirin. Dizlerinizi ne tarafa doğru büküyorsanız sırtınızın diğer tarafında bir gerilme hissedeceksiniz.


Sağlıklı ve huzur dolu günlere en kısa sürede kavuşmak dilekleriyle sağlıklı kal

EVDE KAL TÜRKİYE.