Kızılpınar Halk Kütüphanesi hizmete açıldı


Çerkezköy Belediyesi tarafından Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu’nun da katkılarıyla Kızılpınar Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde oluşturulan Çerkezköy Belediyesi Kızılpınar Halk Kütüphanesi, bugün düzenlenen tören ile hizmete açıldı.


Çerkezköy Belediyesi Kızılpınar Kültür ve Sanat Merkezi Halk Kütüphanesi’nin açılış törenine Belediye Başkanı Vahap Akay, Belediye Başkan Yardımcıları Enver Bayram ve Nedim Yılancı, Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Necmi Akman, Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Onursal Başkanı Sedat Kaplan ve platform üyeleri, Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ümit Zengin ve davetliler katıldı.


Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Onursal Başkanı Sedat Kaplan yaptı. 2 yıl önce öğrencisi Şerif Dursun’un önerisi üzerine Tekirdağ’da Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu’nu oluşturduklarını belirten Kaplan, “Çalışmalarımızı yerinde görmek amacıyla Ergene ilçemizin İğneler Mahallesi’ne gittik. Orada Atatürk Çocukları Kütüphanesi’nin açıldığını gördüm, etkilendim. Bir eğitimci olarak ilimizde kütüphane açılışına katkıda bulunmak üzere arkadaşlarımız ile sadece gönül birliği ederek, hiçbir makam, mevki, maddi imkan istemeden ve düşünmeden yola koyulduk. İğneler Mahallemizdeki Kütüphanemizden sonra 24 Eylül 2019’da Hayrabolu’da Sait Esircan öğretmenimin ismini verdiğimiz Atatürk Gönüllüleri Sait Esircan Kütüphanemizi açtık.


Daha önce oraya gittiğimizde Kültür Merkezi Müdürümüze sordum. Kütüphaneye gelen, giden var mı diye sordum. ‘Hocam çok az oluyor’ dediler. Biz kütüphaneyi oluşturup, raflarını koyduktan sonra gittik ziyarete. ‘Şimdi nasıl?’ diye sordum. ‘Hocam o hareketten sonra aileler, anneler çocuklarını alıp kütüphaneye geliyorlar. Anneler kütüphanede okurken veya kurslara katılırken çocuklar da gelip kitap okuyorlar, hem de burada annelerinin yanında onlara yardım ediyorlar” dedi. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ı 2 yıl önce ziyaret ettiklerini kaydeden Sedat Kaplan, kendilerine bu oluşumdan bahsettiklerini belirterek, “Eksik olmasın o gün kendisi bizim elimizi tuttu ve bugün bu hizmeti gerçekleştiriyoruz. Hayrabolu’da aynı şeyi yaptık, sonra Ergene’de Zübeyde Hanım Kütüphanesi’ni de hizmete açtık. Geçen yıl Mart ayında pandemi denen bu salgın araya girdi. Bizim hizmetlerimizi biraz engelledi ve gecikmeler oldu” diye konuştu.


Babaeski Müsellim Köyü’nde bir Kütüphane daha açtıklarını ifade eden Kaplan, amaçlarının her yerde kütüphaneler açmak olduğunu belirterek, “Bu ortamları oluşturmak için Belediye Başkanlarımıza gidiyoruz. Onlar bizi anlıyorlar ise bugün olduğu gibi Kütüphanemizi oluşturuyoruz. Kütüphanemize çıktığınız zaman bu hizmetin buraya gelmesinde ne kadar emek olduğunu göreceksiniz. Okumak istediğiniz her türlü kitabı burada bulabileceksiniz. Çevreye uygun bir Kütüphane oluşturmaya çalıştık. Anne sağlığı, çocuk sağlığı, Atatürk kitapları, yerli ve yabancı romanlar, mutfak kitapları, yemek kitapları, el işi kitapları gibi 6 bini aşkın eseri bir araya getirdik. Kütüphane bundan sonra Vahap Başkana, Kültür Müdürlüğümüze ve burada çalışan personelimize emanet. Onlara da başarılar diliyorum” dedi.