Koronavirüs nedir, ne değildir?Ecenur MEÇO / Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan Koronavirüs için hiçbir ünlü hakkında yapılmadığı kadar magazin haberi hızla yapılmaya devam ediyor.


Ünü arttıkça yeni dedikodu ve iftiralara maruz kalan bu virüs laboratuvar yapımı mı? Aşısı bulundu ve saklanıyor mu?


Aslında ilk sorunun cevabını basit bilimsel gerçekleri göz önüne alarak bulabiliriz. Virüsün laboratuvarda üretildiğine işaret eden bir bulgu olmadığı gibi, "Bu virüsün DNA'sını bozmuşlar ondan öldürüyormuş" bilgisi de doğru değil. Bir RNA virüsü olan Koronavirüsün, DNA düzenleme tekniği olan “CRISPR” ile üzerinde bir değişiklik yapılması mümkün değil.


Özetlemek gerekirse, genetik materyali RNA olan bir virüsün laboratuvarda üretimi günümüz teknolojisi ile mümkün değildir.


Aşılar, virüsleri güvenli bir şekilde bağışıklık sistemine tanıtarak vücudumuzun bir sonraki karşılaşmada virüslerle mücadele etmesini sağlıyor. Koronavirüsün geniş yaygın etkisi yüzünden aşı bulunması şuan için en çok konuşulan konulardan biri. Tabi işin magazin kısmını sevenler yine "Ya buldular da saklıyorlar", "Aşı da buna çare olmaz bittik biz" gibi söylemlere devam ederken bir taraftan bunların asılsız olduğu anlaşılmaya başlanmıştır.


Aşı geliştirme, çok basamaklı bir süreç olduğundan bugüne kadar ancak ön çalışmalar yapılabilmiştir. Bu sebeple geliştirme süreci devam ederken bir yandan saklandığına dair görüşlere inanmak pek sağlıklı bir bakış açısı değildir.


Kaldı ki aşının bulunmuş ve saklanıyor olması hiç bir ülke için sosyal, siyasi ve ekonomik anlamda fayda sağlamaz. Tam tersine aşının bulunacağı ülke, çalışan akademik ekip bilimsel anlamda çığır açacaktır diyebiliriz.


Bu nedenle belirsizlik durumu devam ettiği sürece, dezenfektan ile yıkanmak,çamaşır suyuyla ağzımızı çalkalamak dışarıdan eve geldiğimizde 12 saat boyunca balkonda kendimizi havalandırmak ve çocuklarımızı çamaşır makinesine atmak gibi eylemler yerine Bilim Kurulu'nun talimatları ve yönergelerine uygun şekilde davranmak bu süreci en az zararla atlatmamıza yardımcı olacaktır.