Mansur Yavaş'tan Melih Gökçek hakkında suç duyurusu!"Arıtma tesisi için alınan 536 milyon liralık kredi başka işlerde kullanılmış"


Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in Tatlar Arıtma Tesisleri’nin yenilenmesi amacıyla Büyükşehir Belediye Meclisi’nden 2007 ve 2009 yılında 536 milyon TL borçlanma yetkisi aldığı ancak bu paranın başka işlerde kullanıldığı ortaya çıktı. Mansur Yavaş, arıtma tesisinin yapılması için kredi alınmasına rağmen halk sağlığını tehdit eden işin yapılmaması nedeniyle, Melih Gökçek hakkında “Görevi Kötüye Kullanma” ve “Çevrenin taksirle kirletilmesi” suçlarından dolayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.


Başkan Mansur Yavaş'ın “acil” diyerek Belediye Meclisi’ne getirdiği, 13 ilçede asbestli ve eski boruların değiştirilmesi ile Tatlar Arıtma Tesisinin iyileştirilmesi için ASKİ’nin 360 milyon lira kredi kullanma talebi AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedilmişti. Görevinden istifa eden eski Başkan Melih Gökçek'in ise tesisin yenilenmesi amacıyla 536 Milyon TL borçlanma yetkisi aldığı fakat bu paranın başka işlerde kullanıldığı ortaya çıktı.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda şikâyetin konusu olarak, “Ankara Büyükşehir Belediyesi eski başkanı İ. Melih Gökçek ve resen araştırılacak diğer şüphelilerin, acil ihtiyaç olarak nitelendirilen ve 20 yıl önce yapılmasının gerektiği açıkça bildirilen Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi'nin revizyonunun yapılmaması ile halk sağlığını ciddi şekilde tehlikeye sokarak TCK 257. Maddesinde düzenlenen kamu görevlisinin görevini zamanında yapmayıp geciktirmesi, yani görevi ihmal şeklindeki görevi kötüye kullanma suçunu işlemeleri oluşturmaktadır” ifadeleri kullanıldı.


"Bahsettiği tutar geçmişte aldığı bir dinozor parası ediyor"


Mansur Yavaş’ın şikayetinde, Gökçek’in asbestli borular için Twitter hesabından yaptığı “220 KM ASBESLI BORU DÖŞENMESI KILOMETRESI HERŞEY DAHİL 37.000 TL’DEN 8.140.000 TL’DİR. KOCA ASKİ’NİN 8 MİLYONU YOK MU? NİYE ALGI YÖNETİMİ YAPIYORSUN SN YAVAŞ?” paylaşımına da atıfta bulunuldu.