Merkel'den Türkiye'ye vize serbestisi açıklaması


merkel-almanya

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB zirvesinde birliğin Türkiye'ye yönelik yaptırım şartı içeren ortak tutum benimsemesi karşılığı Belarus'a yaptırım uygulanması konusunda varılan anlaşmaya dair açıklama yaptı.


AB zirvesinin bitiminde basın toplantısı düzenleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, birliğin Türkiye ile ilişkileri hakkında da açıklamalar yaptı.

"Türkiye konusundaki mutabakat, Belarus'a yaptırımların önünü açtı" mesajını veren Şansölye, 'AB zirvesinde uzun ve zorlu tartışmaların ardından hem Türkiye'yle yapıcı ilişkilere sahip olmak isteği hem de üye ülkeler Yunanistan ile (Güney) Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'deki haklarını koruma konusunda mutabakat sağladıklarını, böylece Belarus'a yaptırımların önünün açıldığını' anlattı.

Zirvede Türkiye ile yapıcı ilişkiler istediklerini açıkça gösteren sonuçlar elde ettiklerini dile getiren Merkel, Yunanistan ile (Güney) Kıbrıs'ın haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini net şekilde göstermeyi başardıklarını, ama aynı zamanda Türkiye ile yapıcı ilişkiler istediklerini belirtti. 

Zirvenin Türkiye ile yakın işbirliği için fırsat penceresi açtığından söz eden Merkel, Türkiye ile AB arasındaki anlaşmayı (Gümrük Birliği Anlaşması ve sığınmacı anlaşması) Ankara ile görüşmek istediklerini duyurdu.

Türkiye'nin 'AB'nin komşusu ve NATO üyesi' olduğuna vurgu yapan Şansölye, gelecek görüşmelerin vize serbestisi aracılığıyla Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesine odaklanacağını söyleyerek şöyle konuştu: "Türkiye ile pozitif bir gündem istiyoruz. Son zamanlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok sık görüştüm. İlişkilerde, pozitif bir gündem iki tarafın da çıkarına. Aralık ayında vize serbestisi konusu görüşülecek." 

Türkiye ile AB arasındaki göç mutabakatının yeni bir aşamaya getirilmesi, Gümrük Birliği anlaşmasının geliştirilmesi ile ekonomik iş birliği konularını da Ankara ile görüşmek istediklerini aktaran Merkel, vize serbestisi konusunun aralık ayına kadar sağlam bir şekilde çalışılması gerektiğinin altını çizdi. Brüksel'de yapılan iki günlük AB liderler zirvesinin ilk gününde Doğu Akdeniz'deki doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye ile Yunanistan-Güney Kıbrıs arasındaki ihtilaf görüşüldü.

AB üyesi 27 üye ülkenin liderlerinin vardığı mutabakat açıklamasında, Ankara'nın doğalgaz arama faaliyetlerinde ısrar etmesi halinde derhal yaptırımla karşılaşacağı, iyi niyetli görüşmelere devam etmesi ve tek taraflı eylemlerden kaçınması halinde ise AB ile daha yakın bağlar ve daha iyi ticari ilişkiler kurulabileceği, ancak birliğin gerekli olması halinde Türkiye'ye karşı ekonomik önlemleri de içeren yaptırımları uygulayabileceği belirtildi. AB'nin Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki eylemlerine yönelik ortak yaklaşım konusunda mutabakat sağlaması, Belarus'a yaptırımlar için Türkiye'ye de yaptırım uygulanmasını önkoşul olarak sunan ve bu nedenle Belaruslu üst düzey siyasilere yaptırımları engelleyen Güney Kıbrıs'ı tatmin etti.

Merkel, "Belarus'a yaptırımlar konusunda anlaşma sağlamamız önemli bir sinyal. Zira bu, Belarus'ta ifade özgürlüğü için protesto düzenleyen elini güçlendirecek" dedi. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB’nin Belarus’a karşı yaptırım uygulayacağını, yaptırım listesinde 40 kişinin yer alacağını, ancak Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun bulunmadığını söylemişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Lukaşenko’ya yaptırım uygulamalarının, müzakere sürecine dahil edilmesine yönelik çabaları engellemek olacağını, o yüzden bu yönde bir karar alınmadığını söylemişti. Merkel, basın toplantısında, AB zirvesinde Dağlık Karabağ konusunu da ele aldıklarını, barışçı çözüm için öncelikli gerekenin bir ateşkes olduğunda mutabık kaldıklarını sözlerine ekledi.