Merkez Bankası faiz kararını açıkladıMerkez Bankası politika faizini 50 baz puan indirerek, yüzde 8,25’e çekti.


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı 50 baz puan indirildi. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e indirilmiş oldu. 


Analistler kararı ‘piyasa dostu indirim’ olarak değerlendirirken Türk Lirası’nda son günlerde yaşanan iyimser havanın ve normalleşme adımlarının da kararda etkili olduğunu belirtti.


Merkez Bankası geçen ay, yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 8,2'den yüzde 7,4'e indirmişti.


Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) açıklamasında nisanda yavaşlamanın belirginleştiği iktisadi yavaşlamada mayısta normalleşme adımlarıyla birlikte dipten dönüş sinyallerini içerdiğini vurguladı.


Karar öncesi 6.81 lira seviyesinde olan dolar karar sonrası 6.80 liranın altına geldi.

Mayıs toplantısındaki indirimle birlikte Merkez Bankası'nın yıl başından bu yana faizlerde yapmış olduğu indirim oranı 375 baz puana ulaştı. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 7,4 seviyesinde.

TCMB'nin bir sonraki toplantısı 25 Haziran'da gerçekleştirilecek.


Açıklama şöyle:

"Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyüme görünümündeki zayıflama derinleşmekte, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankaları genişleyici yönde adımlar atmaya devam etmektedir. Küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyrederken, ülkelerin attığı normalleşme adımları