Normalleşme vaka sayılarını nasıl etkiliyor?


kadın

‘Normalleşme’ ile birlikte işyerlerinde gevşetilen önlemler, salgının işçiler arasında yayılmasına neden oluyor. Bununla birlikte 11 Mayıs’ta açılan alışveriş merkezlerinde (AVM) çalışan işçilerde de Covid-19 vakaları görülmeye başlandı.


BirGün'den Sevgim Denialtı'na konuşan DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, daha önceki gün Tuzla Serbest Bölge’de örgütlü oldukları bir fabrikada 20 işçide virüs saptandığını belirterek, “Önce bir işçide semptomlar görüldü, bunun üzerine biz tüm işçilere test yapılmasını istedik. Testlerin sonucunda 20 arkadaşımızda virüs saptandı" dedi.


Balıkesir’deki Banvit fabrikasında 14-15 pozitif vaka çıktığına dikkat çeken Aslan, “Başka fabrikalarda da var. Fabrikalarda önlem diye bir şey kalmadı; servisler, yemekhaneler eski haline döndü, sosyal mesafeden eser yok. Bu nedenle vakalar artıyor” dedi.


DİSK Tekstil Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen ise, “Bize haftada 2-3 fabrikadan vaka bilgisi geliyordu. Son iki haftadır, normalleşme süreciyle birlikte vakalar çok arttı. Şimdi her gün 2-3 fabrikadan haber geliyor. Sadece son 2 günde 6 fabrikada pozitif vaka olduğu bilgisini aldık” diye konuştu.


Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'a konuşan Özdemiroğlu ise mağazaların daha geç açılması nedeniyle AVM’lerdeki asıl etkinin 15 Haziran’dan sonra ortaya çıkacağını tahmin ettiklerini belirterek “Ancak AVM’lerden vaka haberleri gelmeye başladı. Mersin’deki bir AVM’de, Kayseri ve Konya’daki bazı mağazalarda vaka görüldü. Hatta Kayseri ve Konya’daki bazı mağazalar karantinaya alınmış. İstanbul’daki bir AVM’de 2 işçide vaka pozitif” dedi.