Piyasalarda son durum | Dolar - Euro fiyatları


dolar

Yeni haftanın ilk işlem gününde dolar/TL, güne bankalararası piyasada 8,06'dan başladı, daha sonra 8 liranın altına indi. Dolar kuru şu dakikalarda 7,90 seviyelerinde işlem görüyor. Euro/TL ise 9,45'lerde seyrediyor. Öte yandan borsa yeni haftaya Merkez Bankası başkanlığında yaşanan değişiklik kararının ardından sert düşüşle girdi. Yüzde 6,65 düşüşle açılan borsada, iki kez üst üste devre kesici uygulaması çalıştı.


Hafta sonu beklenmedik ve sürpriz şekilde TCMB Başkanı Naci Ağbal görevden alındı ve 20 ayda Merkez Bankası'nda üç başkan değişimi yaşanmış oldu. Yeni hafta bunun yansımalarını izleyerek başladı. TCMB’in faizleri 2 puan artırmasının ardından, iki gün olmadan Başkan Ağbal görevden alınmış oldu. Risk algısı arttı, belirsizlik yükseldi. Öngörüler orta ve uzun vadeden ziyade kısa vadeye indi.

Pazar günü yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu açıklama yaptı ve bankacılarla buluştu. PPK toplantıları daha önce kamuoyuna ilan edilen takvim çerçevesinde olacak denildi. Enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarı kararlılığı korunuyor mesajı geldi.

Kesinlikle taviz verilmeyecek

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Merkez Bankası başkanlığında hafta sonu yaşanan değişikliğin ardından piyasalar yeni haftaya başlarken bir açıklama yaptı. Bakan Elvan piyasalara, "serbest piyasa mekanizmasından kesinlikle taviz verilmeyecek" güvencesi verdi ve "liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edileceğini" ifade etti. Dolar kuru bugün 7,90 lira seviyelerinde işlem görüyor. Euro/TL ise 9,45 seviyelerinde seyrediyor. Dolar/TL, karar öncesi cuma günü son işlemlerde 7,2185 seviyesindeydi. Borsa İstanbul'da işlemler ikinci kez durdu

Borsa yeni haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında yaşanan değişiklik kararının ardından sert düşüşle girdi. Yüzde 6,65 düşüşle açılan borsada, iki kez üst üste devre kesici uygulaması çalıştı. İkinci kez verilen yarım saatlik aranın ardından İşlemler 11:08'de yeniden başladı. Üçüncü başlangıcın ardından BİST 100'de kayıplar yüzde 9'un üzerine çıktı. Bu hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresi'nde yapacağı açıklamalar ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın Ekonomi Reform Paketi'ne ilişkin paylaşacağı eylem programı da yatırımcıların odağında olacak.