Tekirdağlı kadınlar sokakta: Kadınlar boyun eğmeyecek!Dün gece Resmi Gazete’de alınan kararların ardından ülkenin dört bir yanında kadınlar sokaklarda protestolara başladılar. Tekirdağ’da da siyasi partilerin temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin katılımlarıyla eylem düzenlendi.


Gazete Pus / İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılma kararı ardından Tekirdağ’da Hasan Ali Yücel Meydanı’nda protesto gösterileri gerçekleşti. Yapılan açıklamada, “ Demirden bir kafes örülmeye çalışılmakta. Bizler Tekirdağ kadınları olarak bu demirleri bir bir kıracağız. Bu kararı tek bir kişi aldı. Bu sözleşmeyi tekrardan getirmek için mücadele edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.
Ne olmuştu?

İstanbul Sözleşmesi, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti hedef alan ilk Avrupa sözleşmesi olma niteliğini taşıyan sözleşmedir. İstanbul Sözleşmesi, bugüne kadar Türkiye dahil Avrupa Konseyi üyesi 20 ülke tarafından onaylanmıştır. Sözleşme 11 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açıldığı için ‘İstanbul Sözleşmesi’ ismiyle anılıyor. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı.


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan kararda şu ifadeler yer aldı:


"Türkiye Cumhuriyeti adına 11/5/2011 tarihinde imzalanan ve 10/2/2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3'üncü maddesi gereğince karar verilmiştir."


11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzaya açıldığı için 'İstanbul Sözleşmesi' ismiyle anılan "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi"ni imzalayan ve onaylayan ilk ülke Türkiye olmuştu.


1 Ağustos 2014'te yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi "toplumsal cinsiyet eşitliği" ilkesine dayanıyor.

  • Facebook
  • Twitter

Tüm hakları saklıdır.

Tekirdağ, Türkiye