Türk Macar dostluğunda tarih yeniden canlanacak


tekirdag-macar

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilerek, 2. Ferenc Rakoczi'nin Tekirdağ'a ayak bastığı tarih olan 21 Nisan'da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin Youtube kanalında yayınlanan `Erdel'den Tekirdağ'a Rakoczi'nin izinde sanal tur' adlı projede; ortak bir tarihi paylaştığımız, kardeş ulus macarların ulusal egemenlik mücadelesi hakkında bilgiler verildiği, Erdel'den Tekirdağ'a uzanan bir tarih gezisi yer alıyor.


Türk-Macar dostluğu sürecinde Tekirdağ'ın önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Macar bağımsızlık hareketinin lideri olan 2. Ferenc Rakoczi, uzun yıllar Tekirdağ'da yaşamış, Tekirdağ halkı da kendisini bağrına basmıştır. Macar halkının deyimiyle, bağrından bir Atatürk çıkarma şansına haiz olamamış bir halkın mücadelesi bizim için halen kıymetli bir hatıra olarak tarih sayfalarında yerini korur. Bağımsızlık mücadelesini kaybetmiş bir öndere kucak açan kardeş ulus olarak bizler her zaman sahip olduğumuz mirasın değerini hatırlamalıyız. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak biz de, bugün izleri hafızamızda hala taze olan, ortak bir tarihi paylaştığımız Macar halkı ile bağlarımızı ve işbirliğimizi daha da güçlendirmek için bundan sonra da çalışmalarımıza devam edeceğiz. `Erdel'den Tekirdağ'a Rakoczi'nin izinde sanal tur' projemiz de, iki kardeş ülke arasındaki dostluğun gelişmesi için oluşturulan zincirin bir halkasıdır. Projenin oluşturulmasında emeği geçen Macaristan Fahri Konsolosumuz Erdoğan Erken'e, Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Başkanı Sedat Kaplan'a, Rakoczi Müzesi Müdürü Ali Kabul'e, sanal tura anlatımıyla hayat veren Mustafa Eren'e ve Kültür ve Sosyal İşler Dairemize teşekkür ediyorum" dedi.


Pandemi dönemine uygun, insanların evlerinden takip edebileceği sanal tur projeleri, Tekirdağ tarihinde iz bırakmış şahsiyetler ile devam edecek. Namık Kemal, Hüseyin Pehlivan, Yahya Kemal başta olmak üzere Tekirdağ'ın tarihinde önemli yere sahip şahsiyetler ile ilgili sanal tur projeleri de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından ilerleyen dönemde vatandaşlarla buluşturulacak.